Mısır ordusundan videolu savunma

Giriş Tarihi: 8.7.2013 20:01
Mısır'da ordu ile Mursi yandaşları arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından ordu tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, savunma amaçlı olarak ordunun ele geçirdiği çeşitli silah ve patlayıcı maddelerin videosu gösterildi.

Basına açıklamalarda bulunan Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, polisin ve ordu güçlerinin koruduğu Cumhuriyet Muhafızları karargahının sabah 4 sıralarında çatılardan açılan ateşle ve fırlatılan molotoflarla ağır ateş altında kaldığını söyleyerek, saldırıda 1 askerin ve 2 polis memurunun öldürüldüğünü, 8'inin ağır olmak üzere 42 polis memurunun da yaralandığını belirtti.

Ordu güçlerinin karargahı korumakla görevli olduklarının altını çizen ordu sözcüsü, protestoların "barışçıl olmaktan çıktığını ifade etti. Ali, son günlerde Sina Yarımadası'ndaki birkaç ordu binasına eş zamanlı olarak saldırı düzenlendiğini de ekledi.

Çatışmalarda çocukların öldürüldüğü iddialarını reddeden Albay Ali, internette yayınlanan resimlerin Mart ayında Suriye'de çekilen resimler olduğunu kaydetti.

Ordunun herhangi bir tarafı tutmadığını vurgulayan Albay Ahmed Muhammed Ali, barışçıl şekilde gösteri yapanların korkacak bir şeyleri olmadığını ifade ederek, "Protestocular gösterilerini barışçıl bir şekilde devam ettirdiği sürece ordu güçleri onları korumakla sorumludur dedi.

Ordu sözcüsü ayrıca yönetimin kontrolünü ellerinde tutmak istemediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır ordusundan videolu savunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN