Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En popüler bardaki yüzlerce kişi kayıp

Tren faciasının yerle bir ettiği Kanada'nın Lac Megantic kentinde, resmi ölü sayısı 5... Ancak insanlar yüzlerce kişinin bulunduğu bir barın yandığını ve ölü sayısının çok daha fazla olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Kanada'nın doğusundaki Quebec eyaletinde cumartesi günü meydana gelen tren faciasında bilanço giderek ağırlaşıyor. Eyaletin Lac-Megantic kenti yakınlarında ham petrol taşıyan bir trenin devrilmesinin ardından çıkan ve çevre evlere sıçrayan yangında şu ana kadar 5 kişi öldü. Evler ve işyerleri yerle bir olurken bölge savaş alanını andırıyor. İnsanlarsa hem evlerini hem de işyerlerini kaybetmenin şoku içinde...

PATLAMA RİSKİ SÜRÜYOR

Yetkililer kayıp olan 40 kişiye hâlâ ulaşılamadığını açıklarken bölge sakinleri ölü sayısının 5'ten çok daha yüksek olduğunu savunuyor. Bu iddianın sahiplerinden kent sakini Anne-Julie Huot, "Sadece ben; 25 tanıdığımdan haber alamıyorum. Kaza sırasında bulunduğu barın dışında sigara içen arkadaşım içeride yüzlerce kişinin olduğunu söyledi. Ve o bar da yandı" diye konuştu. Yetkililer de kaza şiddetli patlamalar nedeniyle bazı cesetlerin bulunamayabileceğine işaret etti. Globe and Mail adlı internet sitesi, kayıpların tamamının bölgenin en ünlü barlarından biri olan Musi Cafe'de eğlenenlerin olabileceğini öne sürdü. 30 evin tamamen yanmasına neden olan korkunç kaza sonrasında 2 bin kişi evlerinden tahliye edilmişti. 73 vagondan ikisinde yangın söndürülürken devam eden patlama riskinin arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtildi.

ÇEVRE FELAKETİNE DOĞRU...
İtfaiye görevlileri su ve köpük sıkarak vagonları soğutmaya çalışıyor. Kaza bölgesinde oluşturulan 1 kilometrelik güvenlik çemberi de henüz kaldırılmadı. Diğer yandan 50 bin varil ham petrol taşıyan trenden sızan yakıtın Chaudiere Nehri'ne akması bir çevre felaketine de neden oldu. Quebec çevre sözcüsü Christian Blanchette, halkın uzun bir süre nehir suyundan uzak durması gerektiğini ancak şimdilik korkulacak bir durumun olmadığını açıkladı. Kuzey Amerika genelinde çok popüler olan tren yoluyla ham petrol taşımacılığı da kaza sonrası tartışılmaya başlandı. Kazanın nedeni hakkında ise yetkililer net bir açıklama yapmadı. Önceki gün trenin sahibi şirket, trenin park halindeyken bilinmedik bir nedenle hareket ederek raydan çıktığını kaydetmişti.

ŞEHİR YENİDEN İNŞA EDİLECEK
Kanada basını, treni park edip oteline giden makinistin polis tarafından sorgulandığını yazdı. Kaza yerini ziyaret eden Başbakan Stephen Harper da "Hayal bile edilemez bir kaza... Kentimiz maalesef savaş yerini andırıyor. Kentin yeniden inşası bile gerekebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En popüler bardaki yüzlerce kişi kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN