Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Namazda kurşun yağdı

Başkent Kahire'de Mısır ordusunun darbe karşıtlarına sabah namazı sırasında ateş açması sonucu 8'i kadın ve 5'i çocuk en az 51 kişi hayatını kaybetti, binden fazla insan yaralandı

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Mısır ordusunun dün sabah başkenti Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı önünde namaz kılanlara kurşun yağdırması sonucu, ilk belirlemelere göre en az 51 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 8'inin kadın ve 5'inin de çocuk olduğu açıklanırken, katliamda bin kişi de yaralandı. Mursi'nin destekçilerinden oluşan kalabalığa yapılan saldırı büyük bir öfke yarattı. Katliamın ardından ordu birlikleri bölgeye giden yolları kapatırken, keskin nişancılar Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda sabahlayan göstericilerin yaralılara ulaşmasını engelledi. Ordunun barikatları sonucu bölgeye ambulansların girememesi nedeniyle, yaralılara ilk müdahale apartmanların bodrum katlarında ve camilerde yapıldı. Katliamdan hemen sonra "terörist gruplar"ın Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na saldırmaya çalıştığını duyuran Mısır ordusu, silahlı grupların ateş açtığını savundu. Basın toplantısı düzenleyen ordu sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, ele geçirilen çeşitli silah ve patlayıcı maddelerin videosunu göstererek, Cumhuriyet Muhafızları karargahının sabah 4 sıralarında çatılardan açılan ateşle ve fırlatılan molotoflarla ağır ateş altında kaldığını 1 asker ve 2 polisin öldüğünü, 8'i ağır 42 polisin yaralandığını belirtti. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü "Ordu sadece vatanın düşmanlarını öldürüyor" iddiasında bulundu. Mursi'nin destekçileri, devrik cumhurbaşkanının Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda tutulduğuna inanıyor. Buna karşın General Hamdi Bakhit, "Mursi, ne Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın karargahında ne de Savunma Bakanlığı'nda" dedi. Bakhit, Mursi'nin nerede tutulduğuna ilişkin bilgi vermedi.

SELEFİ NUR PARTİSİ GÖRÜŞMELERDEN ÇEKİLDİ
Mısır'da yapılan askeri darbeye ilk etapta destek veren Selefi Nur Partisi, katliama tepki olarak görüşme sürecinden çekilmeye karar verdiklerini açıkladı. Nur Partisi Başkanı Yunus Mahyun, "Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde yaşanan katliama tepki olarak Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi ile ekibinin duyurduğu 'yol haritası' sürecindeki yapılan tüm görüşmelerden çekilmeye karar verdik" dedi.

DARBENİN YOL HARİTASI: 9 AY İÇİNDE SEÇİM
Mısır'ın Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ülkede ordunun yönetime el koymasından sonraki geçiş dönemi için 33 madelik anayasa yayınladı. Anayasa Hazırlık Komisyonu da geçiş dönemi için azami 9 ay süre tanıdı. Komisyon, önce anayasa değişikliği, sonra milletvekili seçimi, ardından da cumhurbaşkanlığı seçimi için ayrı ayrı zaman tanıdı.

'BAZI ASKERLERİ KOMUTANLARI VURDU'
Müslüman Kardeşler dün öldürülen iki askerin vur emrine uymadığı için komutanları tarafından vurulduğu iddiasını dile getirdi. Anadolu Ajansı'na konuşan Müslüman Kardeşler Teşkilatı Sözcüsü Muhammed Baltacı ise "Mısır ordusu içinde göstericiler üzerine ateş açılması emrini yerine getirmeyen şerefli subaylar olduğunu" belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Namazda kurşun yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN