ATM çeteleriyle zengin olan kent

Romanya'nın Bacau kenti, İngiliz bankalarına dadanan hırsızlar sayesinde çağ atladı! Yoksulluktan kırılan kent lüks villalar ve araçlardan geçilmiyor

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Romanya'nın bir zamanlar yoksulluğuyla ünlü Bacau kenti, hırsızlık çetelerinin kente gelmesiyle bambaşka bir yere dönüştü. Çaldıkları paralarla kendilerine Bacau'da lüks bir yaşam kuran çete üyeleri, şehri gecekondulardan arındırarak ihtişamlı apartmanlar inşa ettiler. Sokakları son model arabalarla dolu olan Bacau'da alışveriş merkezleri de dünyanın en ünlü tasarımcılarının mağazalarıyla dolu. Hem Romanya hem de İngiltere'de faaliyet gösteren çeteler, İngiliz polisinin de başını ağrıtıyor. İngiltere'de yayımlanan bir rapora göre ülkede yapılan ATM hırsızlıklarının yüzde 70'i, Bacau çeteleri tarafından gerçekleştiriliyor. En "başarılı" ATM çetelerinden biri ise, Londra'daki ATM makinelerinden 1.6 milyon dolar çalan Bacau doğumlu Viorel ve Mieroal Chiriac kardeşler tarafından yönetiliyor. Emniyet Müdürü Virgil Spiridon, "Romanya'da, Fransa'da soygun yapan başka çeteler de var ancak Bacau'lu çeteler İngiltere'yi seviyor çünkü İngiliz bankacılık sistemini çok iyi tanıyorlar" diyor.

NASIL SOYGUN YAPIYORLAR?

Genelde ATM'lerde işlem yapan müşterilerin banka kartlarını hedef alan çeteler, son derece organize çalışıyor. Örneğin üç-dört üyesi olan çetede mutlaka elektronik cihazlardan, bilgi teknolojilerinden ve matematik algoritmalarından anlayan birisi bulunuyor. İnternetten 3 bin ila 5 bin sterline satın aldıkları ekipmanları kullanan hırsızlar, bazen özel cihazlar kullanarak müşterilerin kart şifresini deşifre ediyor, bazen de şifreyi öğrenmek için ATM'den para çeken müşterileri güvenlik kameralarından izliyor. Bazı hırsızlar ise kart bilgisini kendilerine mesaj olarak gönderen akıllı telefonlar kullanıyor. Ancak Romanya polisiyle ortaklaşa çalışan İngiliz polisi, art arda düzenledikleri operasyonlarla çeteleri çökertmeye çalışıyor. Polis ayrıca çetelerin çökertilmesiyle Bacau'daki ihtişamlı yaşamın kısa süre içinde sona ereceğini belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATM çeteleriyle zengin olan kent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN