Güçleri medyaya yetti

'daki cunta yönetimi A Haber'den muhabir Fatih Er ve kameraman Tufan Güzelgün'le Star televizyonundan Murat Uslu ve kameraman Zafer Karakaş'ı gözaltına aldı. Önce Star, sonra A Haber çalışanları serbest bırakıldı

Giriş Tarihi: 10.7.2013
'daki olayları izlemek için Kahire'de bulunan 4 Türk gazeteci gözaltına alındı. Kahire Büyükelçisi'nin yaptığı yoğun girişimler soncu serbest bırakıldı. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarının başkent Kahire'deki Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda düzenlediği kalabalık gösterilerin dünyaya duyurulmasını istemeyen Mısır ordusu, bölgede yayın yapan gazetecilere her türlü engeli çıkarıyor. Önce görev için Mısır'da bulunan Star televizyonu muhabiri Murat Uslu ile kameraman Zafer Karakaş gözaltına alındı. Daha sonra A Haber televizyonundan muhabir Fatih Er ve kameraman Tufan Güzelgün, Nasr City'de çekimden dönerken gözaltına alındı. TRT ekibiyle birlikte bölgede yaptıkları çekimden dönmekte olan Fatih Er ve Tufan Güzelgün'ün, Mısır Basın Merkezi'nden akreditasyonları ve basın kartları bulunmadığı gerekçesiyle askerler tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Olayın ardından Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın hemen devreye girerek, gazetecilerin serbest bırakılması için yetkililer nezdinde görüşmelere başladı. Bostalı'nın yaptığı yoğun görüşmeler sonunda öğleden sonra Uslu ve Karakaş gece de Er ve Güzelgün serbest bırakıldı.

'Gözlerimizi bağladılar'
A Haber Editörü Er serbest bırakıldıktan sonra şunları anlattı: "Gözlerimizi bağlayıp bir araba ile bilmediğimiz bir yere götürüldük. Niye Mısır'a geldiğimizi sordular." Star tv kameramanı Karakaş ise "Çalışma belgemiz olmadığını öne sürüp gözaltına aldılar. Plastik kelepçe takarak 15 dakika uzaklıktaki bir yere götürdüer"dedi. Uslu da gözaltına alan kişilerin üniformasız olduklarını, kötü muamele görmediklerini söyledi.

MUHABİRLERİMİZ NELER YAŞADIKLARINI ANLATTI...'Tarafsız olun, tüm Mısır'ı kucaklayın'
Mısır'daki yönetim değişikliğini Türkiye'nin darbe olarak tanımlaması ve açık tepki göstermesi üzerine geçici askeri yönetim Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'yı bakanlığa çağırdı. Büyükelçi'ye Mısır'daki yönetim şu mesajı verdi: "Türk devlet adamlarından Mısır'daki gelişmelere ilişkin açıklamalarında tarafsız olmalarını bekliyoruz. Beklentimiz Türk makamlarının yaptığı açıklamalarda bütün Mısırlıları kucaklayan bir yaklaşım görmektir." Görüşme sırasında Türk yetkililerin yaptıkları açıklamalardan duyulan rahatsızlık vurgulandı, "Bu iki ülke ilişkilerine zarar verebilir" uyarısı yapıldı. Bu arada Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Amr, Davutoğlu'nu ikinci defa aradı. Mısır ordusunun Mursi yandaşları üzerine açtığı ateşle ilgili açıklama yapmaya çalışan Amr'a, Davutoğlu'nun tepki gösterdiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güçleri medyaya yetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN