Obama, El Nahyan ile görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid El Nahyan ile Mısır'daki gelişmeler konusunda telefon görüşmesi yaptı.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 08:22
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama ve Abu Dabi Veliaht Prensi El Nahyan'ın görüşmede, Mısır'da devam eden şiddet ve artan siyasi kutuplaşmaya dair ortak kaygılarını dile getirdiği ve tüm Mısırlı liderlerin tahriklerden kaçınması ve şiddeti engellemesi gerektiği noktasında görüş birliği ortaya koyduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, Obama ve El Nahyan, Mısır'ın bu krizden çıkabilmesi için tüm Mısırlıların ileriye dönük kapsayıcı bir yol bulmak için bir araya
gelmesi gerektiğini belirtti.

Obama görüşmede, ABD'nin, Mısır'daki tüm siyasi, askeri ve dini liderlere, demokratik yoldan seçilmiş bir sivil hükümete geri dönüşü hızlandırmak için diyaloğa girmeleri ve bir siyasi sürece katılmaya kendilerini adamaları yönünde çağrıda bulunduğunu kaydetti.

Görüşmede Obama, BAE'yi, Mısırlılarla temaslarında, şiddetten uzak durulmasıyla diyalog ve uzlaşıya imkan veren adımlar atılmasının önemini vurgulamaya çağırdı.

ABD Başkanı Obama ayrıca, ülkesi ile BAE arasındaki güçlü ortaklık ve dostluktan duyduğu takdiri ifade etti ve ramazan dolayısıyla Veliaht Prens'e iyi dileklerini iletti.

Obama, bugün Katar Emiri Şeyh Temim ile de Mısır'daki gelişmeleri görüşmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama, El Nahyan ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN