Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baradey'in başını yakan fotoğraflar

Mısır'da liberal lider Muhammed Baradey'in adı darbe sonrası kurulan hükümetin başbakanlığı için geçiyordu. Ancak tepkiler üzerine Baradey şu anki darbe yönetiminin Cumhurbaşkanı olan Adli Mansur'un yardımcılığına atandı.

Giriş Tarihi: 11.7.2013 15:12 Güncelleme Tarihi: 11.7.2013 15:15
Baradey'in gözü ise 9 ay sonra yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilebilmek. Bu konuda askeri yönetimin en güçlü adayı Baradey, ordu sözcüsü darbe sonrası yaptığı ilk açıklamada "gönlümüzden geçen isim Muhammet Baradey" demişti.

Nobel barış ödülü sahibi olan Baradey Irak işgali günlerinde dünyanın en yakından tanıdığı isimlerden biriydi çünkü o dönemde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı olarak görev yapıyordu.Sonrasında 2010 yılında yani daha Hüsnü Mübarek devrilmeden 2011 Haziran ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olacağını açıkladı. Adaylık açıklamasının ardından Baradey'in kızı Leyla'nın denize girerken çekilmiş, mayolu fotoğrafları Mısır basınına servis edildi.

Kızının fotoğrafları Mısır halkı tarafından tepkiyle karşılandı, muhafazakar kesim Baradey'i eleştirdi, Baradey'in siyasi hayatı başlamadan baltalanmış oldu. Operasyonun ise o dönem Cumhurbaşkanı olan Mübarek tarafından yapıldığı iddia edilmişti.

2010'da kızının fotoğraflarının önce sosyal medyaya ardından Mısır basınına sızmasıyla Mısır halkı önünde karizmayı çizdiren Baradey Mübarek'e yönelik ayaklanmanın ardından gerçekleştirilen 2012 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olmuş ancak Mursi'nin karşısında başarılı olamamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baradey'in başını yakan fotoğraflar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN