Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatura İhvan'a kesildi

Giriş Tarihi: 11.7.2013

Mısır'da Muhammed Mursi'yi darbeyle deviren ordu, öldürdüğü 51 kişiden Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) lideri ve yöneticileri sorumlu tuttu ve tutuklama kararı çıkarttı

Mısır'da pazartesi sabahı ordunun devirdiği Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarının üzerine ateş açılmasıyla ölen 51 kişinin faturası Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) kesildi. Mısır resmi haber ajansı MENA, Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii ile yardımcısı Mahmud İzzet ve diğer 8 üst düzey yönetici hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını duyurdu. Tutuklama gerekçesi olarak söz konusu isimlerin 51 kişinin öldürüldüğü katliamda "olayları kışkırtmak ve şiddeti körüklemek" olduğu kaydedildi. Ancak Müslüman Kardeşlerin Sözcüsü Cihad Haddad, kimsenin gözaltına alınmadığını belirtti. Sözcü, kararla Mursi'nin cumhurbaşkanlığa geri dönmesi için başlatılan direnişin kırılmak istendiğini belirtti. Sözcü Haddad, "Bu üslubun gösterilere devam etme konusundaki ısrarımıza bir etkisi olmayacak. Gösterilere devam edeceğiz" dedi. Pazartesi günkü olaylardan sonra çoğu Müslüman Kardeşler üyesi olmak üzere 650 kişi gözaltında alındı. Öte yandan Müslüman Kardeşlerin kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi, geçici başbakan olarak atanan Hazem el Beblawi'nin geçici hükümete katılma teklifini kabul etmeyeceklerini açıkladı. Mursi'nin yerine atanan Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'un açıkladığı seçim ve anayasa yol haritasına ise destek çıkmadı. Mansur, 4 ay içinde anayasa değişikliği, 2014 başında parlamento seçimleri ve daha sonra da cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılmasını öngörmüştü. Tek çözümün Mursi'nin göreve gelmesi olduğunu savunan Müslüman kardeşler, Mansur'un teklifini reddediyor. Mursi karşıtı gösterileri başlatan "Temerrüt / İsyan" hareketi yol haritası reddederken, ülkenin en geniş liberal muhalif grubu Ulusal Kurtuluş Cephesi de söz konusu tarihlerin çok yakın olması gerekçesiyle yol haritasına destek vermeyeceklerini açıkladı. Mısır Dışişleri Bakanlığı ise Mursi'nin güvenli bir yerde olduğunu ve kendisine henüz bir suçlama yöneltilmediğini açıkladı.

Türk Büyükelçiliği: Henüz tahliye yok
Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır'daki Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin, "Henüz tahliye söz konusu değil ama olağanüstü durum için hazırlığımız var" dedi. Botsalı, "Biz Mısır'daki olaylar bu seviyeye gelmeden vatandaşlarımıza gereken uyarılarda bulunduk. Henüz tahliye söz konusu değil ama olağanüstü durum için hazırlığımız var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatura İhvan'a kesildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN