Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya'nın iki Ay'ı vardı

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Milyonlarca yıl önce Dünya'nın Ay'dan başka daha küçük bir uydusunun daha bulunduğu, bu uydunun Ay'la çarpışarak yok olduğu öne sürüldü

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Santa Cruz Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Erik Asphaug tarafından dile getirilen teoriye göre, Mars büyüklüğündeki bir gezegenin dünyaya çarparak parçalanması sonucu oluşan Ay ve diğer küçük uydu, daha sonra birbiriyle çarpıştı ve geriye sadece bugün gördüğümüz Ay kaldı.

AY'IN 30'DA BİRİ KADAR
"İkinci uydu sadece birkaç milyon yıl yaşayabildi" diyen Prof. Dr. Erik Asphaug, çarpışma sonucu ortadan kalkan küçük uydunun Ay'la aynı hızda ve uzaklıkta döndüğünü tahmin ettiklerini açıkladı.

130 MİLYON YIL SONRA OLUŞTU

Ay ve diğer uydu hakkındaki araştırmalarını ve bu konuda ulaştığı verileri eylül ayında Londra'da düzenlenecek olan bir konferansta bilim dünyasına sunacak olan Prof. Dr. Erik Asphaug, "İkinci uydu, muhtemelen Ay'ın karanlık yüzeyinde sıradağ şeklinde görünüyordu ve yüzeyi de Ay'ınkinden oldukça farklıydı. İkinci uydunun büyüklüğü konusunda da farklı tahminlerimiz var, ancak Ay'ın otuzda biri kadar bile olabilir" diye konuştu. Bilim insanları, Dünya ile uydusu Ay'ın, Güneş Sistemi'nin oluşumundan yaklaşık 130 milyon yıl sonra oluştuğunu düşünüyor.

YAKLAŞIK 20 GÖKCİSMİ VARDI

Bir teoriye göre ise, Ay Dünya'nın bir parçası iken, daha sonra koptu ve çekim gücü nedeniyle yörüngeden çıkmayarak müstakil bir uydu haline geldi. Yine ileri sürülen bir başka teori, Güneş Sistemi'nde gezegen büyüklüğünde 20'den fazla gök cisminin bulunduğunu, bunların birbiriyle çarpışarak küçülmesi ve yok olması sonucu, bugün sadece bunlardan 8'ini gördüğümüzü dile getiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya'nın iki Ay'ı vardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN