İftardan sahura gösteri

Mısır'da Mursi yönetiminin geçen hafta devrilmesiyle başlayan protestolar ramazan ayında da devam ediyor. Gündüz oruç tutan Mursi taraftarları, iftardan sonra sokağa döküldü

Giriş Tarihi: 12.7.2013
Mısır'da 368 gün süren Muhammed Mursi hükümetinin geçen hafta çarşamba günü ordunun müdahalesiyle sona ermesiyle protesto gösterilerine başlayan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ve Mursi taraftarları, ramazan ayında da sokağa dökülerek eve dönmemekte kararlı olduklarını gösterdi. Başkent Kahire'nin ünlü meydanlarından Rabiatul Adeviyye'de çarşamba akşamı toplanan yüzbinlerce Mısırlı, ilk iftarlarını meydanda kurulan sofralarda açtı. İlerleyen saatlerde meydandaki yaklaşık 5 bin kişi, Mısır bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürüyüşe geçerek, "Mursi nerede?" sloganları atıldı. Geçen haftadan bu yana nerede olduğu bilinmeyen Mursi'yle ilgili ordunun "güvende" açıklaması sokağı tatmin etmiş görünmüyor. Başbakanlığa atanan Hazim Biblavi ise gelecek hafta kuracağı hükümette Müslüman Kardeşler'in de yer alabileceğini belirterek, "Eğer kişi göreve uygunsa siyasi bağlantısına bakmayacağım" dedi.

ABD YARDIMI KESMİYOR

Gelişmeleri "temkinli" bir şekilde izlediğini açıklayan Amerika ise 2010'da aldığı karar çerçevesinde 20 adet F-16 savaş uçağından dördünü birkaç hafta içinde Mısır'a gönderiyor. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Amerika'nın Mısır'a yapmayı planladığı 1.3 milyar dolarlık yardım programı kapsamında değişiklik yapmasının çıkarına olmadığını söyledi. Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul ise, Obama yönetiminin yardımlarını sürdürmesini eleştirerek, Mısır'a yönelik askeri yardımlarının kesilmesi yönünde Kongre'ye tasarı sundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Mısır halkının ulusal diyalog temelinde kendi kaderini kendisinin çizmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Mısır'da Müslüman Kardeşler liderlerinin tutukluluklarının sürmesi ve bazıları için de tutuklama kararı çıkarılmasından derin endişe duyduğunu bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İftardan sahura gösteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN