İkisi de İsrail’in kara listesinde

Giriş Tarihi: 12.7.2013 11:26
'da askeri darbe bölgedeki taşları yerinden oynattı. Müslüman Kardeşlerin gidişi, 'de Esed rejimi ve 'ın faaliyetlerini arttırdı. Bu durum Hizbullah'ı İsrail'in direk hedefi haline getirdi. Müslüman Kardeşlerin yokluğunda Gazze'deki Hamas da zor günler geçiriyor.

Darbe Mısır'da Müslüman Kardeşlere yapıldı ancak etkileri tüm Ortadoğu'da hissedildi. İlk olarak Suriye'de Esed rejimi muhaliflere karşı büyük psikolojik üstünlük sağladı. Geçen ay Kusayr'i alan, Halep'i kuşatan rejim Mısır'daki darbenin ardından Humus'a el attı.

Esed rejiminin yanında Müslüman Kardeşler ekolünün çoğunlukta olduğu muhaliflere karşı savaşan Hizbullah örgütü Suriye içindeki hareketliliğini arttırdı. Bu durum İsrail'i rahatsız etmeye başladı.

İsrail Suriye'deki Esed rejimiyle sorun yaşamıyordu. Ancak Hizbullah'ın bu savaşa el atması Şii örgütün Suriye topraklarındaki yapılanmasına olanak sağladı. Aynı zamanda İran'ın da benzer oluşuma gitmesi İsrail'de tedirginlikle karşılandı.

İsrail, Suriye'deki İran ve Hizbullah tehdidine karşı tedbirlerini arttırdı. İsrail Savunma Kuvvetleri, ülkenin Lübnan sınırına yakın bir noktasında, güney Lübnan köyü benzeri bir model köy oluşturdu. İsrail askerleri Hizbullahçıların yaşadığını varsaydığı bu model köyde tatbikat yapmaya başladı.

İsrail Ordusu, Hizbullah'a karşı geride bıraktığımız hafta yoğun hazırlık içindeydi. Aynı zamanda Lübnan'da Hizbullah'ın kalesi sayılan Beyrut'un güneyinde bir patlama meydana geldi. Hedef Hizbullah'tı, Hizbullah saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu.

İsrail Savunma Bakanı Yaalon, Beyrut saldırısıyla ilgili suçlamalara yanıt verirken, Hizbullah'ın Suriye'deki kimyasal silahları ele geçirmesine asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Tüm bunlarla beraber Mısır'da Müslüman Kardeşlere yönelik darbe Gazze'de Hamas yönetimini derinden etkiledi.

Mısır'da darbeciler daha ilk icraatları olarak Refah sınırını kapadılar. Hamas resmi olarak darbeyi kınamasa da teşkilatın alt kanatları Müslüman Kardeşlerden yana tavır aldı.

Bununla birlikte Sina'da şiddetli çatışmalar yaşandı. Mısır Ordusu, Sina'da 32 Filistinlinin öldürüldüğünü 200 Hamas üyesi Filistinlinin ise tutuklandığını açıkladı.

Tüm bu gelişmeleri İsrail çok yakından takip ediyor. Ve Mısır Ordusu üzerinden sıranın Hamas'a geldiğini söylüyor.

Suriye konusunda rejimin yanında olan Hizbullah ile rejimi karşısına alan Hamas, Mısırdaki darbenin ardından yine İsrail'in hedefi olarak aynı ortak paydada buluştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkisi de İsrail’in kara listesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN