Türkiye'nin en iyi haber sitesi

New York parklarında özgürlük kurala bağlı

1700'den fazla park ve oyun alanına sahip New York'ta halk boş vakitlerini geçirip kitap okuyabilecekleri hatta sanat faaliyetlerini sürdürebilecekleri bu alanlara önem veriyor. New Yorkluların ve turistlerin akın ettiği umumi parkların temiz tutulması ve güvenliği için birçok kural mevcut.

Giriş Tarihi: 12.7.2013 01:21 Güncelleme Tarihi: 12.7.2013 02:02
Bu kuralları levhalara yazılı biçimde, parkta, sahilde veya oyun alanında gezerken görmeniz mümkün. Örneğin, yıllık ortalama 40 milyon ziyaretçinin geldiği Central Park'ta alkol alamazsınız ve suya giremezsiniz. Parklar belli saatlere kadar açık tutulurken sigara içilmesi ve alkol tüketilmesi kesinlikle yasak.

Hasar veremezsiniz

Kimse, New York Şehri Park Müdüriyeti'ne ait ya da yetkisi veya kontrolündeki taşınmaz mülk ve kişisel mülke, araç gerece hasar veremez, değiştiremez, başkalaştıramaz, oynayamaz. Parkların olmazsa olmazı bitkiler ve ağaçlar da düşünülmüş tabii ki. Müdüriyetin yetkisi altındaki ağaçlara ya da bitkilere zarar veremezsiniz, onları izinsiz kesemez ve taşıyamazsınız.

Kötü alışkanlıklara yer yok

New York Şehri umumi parklarında sigara içmek, 23 Mayıs 2011 tarihinde hava kalitesini artırmak ve çöpleri azaltmak amacıyla yasaklandı. New Yorkluların şehrin koşuşturmasından bir müddet olsun uzaklaşmasına olanak sağlayan parklarda havanın ve çevrenin temiz tutulmasına çok önem veriliyor. Bunun için alınan önlemler arasında, parklara ya da parkların içinde bulunan su birikintilerine, havuzlara çöp atılmaması var. Uyuşturucu, alkol, sigara kullanımı ve çevredekileri rahatsız edecek şekilde müzik açılması Bryant Park'ın (New York) yasakları arasında.

7'den 70'e herkesin boş zamanını geçirmek için aileleriyle, arkadaşlarıyla geldiği parklarda New York Ceza Hukuku'na göre, parka, oyun alanına, sahile, yüzme havuzuna esrar getirilemez ve bu yerlerde esrar dağıtılamaz, satılamaz, tüketilemez, talep edilemez. Şehrin yorgunluğunu atabileceğiniz bu parklarda, oyun alanlarında ve sahillerde elinizde alkol şişesiyle gezmeniz pek kolay olmayacak. Parklarda, bir ya da daha fazla kişinin esrar, alkol ya da denetimli maddeleri yasadışı elinde tutma, satın alma, dağıtma, satma, müşteri arama amacıyla parkta gezmesi veya kalması Ceza Hukukuna aykırı.

Çocukların ve yaşlıların gözdesi olan parklara görevi başındaki polis haricinde kimse silah, maytap, sapan, patlayıcı madde getiremiyor. Film izleme, toplu kitap okuma ve spor faaliyetlerinin yapıldığı bu parklarda izinsiz etkinlik düzenlemeye ya da sponsorluk yapmaya izin verilmiyor. Özellikle hafta sonu insanların aileleriyle ve arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmek için geldiği umumi parkların hiç birinde izinsiz çadır, barınak kurulamaz ve varlığı sürdürülemez.

Parklarda afiş taşınamıyor

Halkın sosyal ve kültürel faaliyetlerini de sürdürebildiği bu park ve oyun alanlarında her isteyen döviz, afiş, ilan gösteremiyor ya da taşıyamıyor. Hatta bununla sınırlı değil döviz ve afişleri uçak, uçurtma, balon gibi hava araçları parkın üzerinden geçerken, araçların üzerinde ya da içinde gösterilmesine de izin verilmiyor. Çevredekileri tehlikeye sokacak hareketler sizi suçlu duruma düşürebilir. Parklarda izinsiz gösteri yapılamıyor. İzin alınan gösteriler de polis eşliğinde sürdürülüyor. Gösteri süresince sopalı döviz veya pankart açıldığında, polisten sopasının çıkartılması için uyarı geliyor.

Toplumu rahatsız edecek sesler yapma Akşam saat 10'dan sabah 8'e kadar parklarda müzik aleti çalınamıyor.

Umumi parkların açılış kapanış saatleri de var. Bryant park da birçok park gibi hafta içi sabah 7'de açılıp akşam 10'da kapanıyor.

(USASABAH)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York parklarında özgürlük kurala bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN