Bir mavi gezegen daha

Atmosferindeki erimiş cam yağmurları nedeniyle masmavi görünüme sahip bir gezegen keşfedildi. 63 ışık yılı uzaklıktaki gezegende, 7 bin km. hızla esen fırtınalar, bin derecelik hava sıcaklığı olduğu düşünülüyor

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Bilim insanları, ilk kez Güneş sistemimiz dışındaki bir gezegenin gerçek rengini belirledi. 63 ışık yılı uzaklıktaki "HD 189733b" adlı gezegen, sıra dışı atmosferindeki erimiş cam yağmurları sebebiyle masmavi bir görünüme sahip. NASA'nın Hubble uzay teleskopunu kullanan gökbilimciler, HD189733b'nin görünüşüyle Dünya'yı anımsattığını ancak daha koyu bir mavi renge sahip olduğunu bildirdi. Bilinen yaşama uygun olmayan gezegende olağanüstü atmosfer koşulları olduğu düşünülüyor. Yüzeyde saatte 7 bin 242 kilometre hızla esen rüzgarlar ve 1094 derecelik hava sıcaklığı olduğu sanılıyor. Bu şiddetli fırtınalar ve aşırı sıcaklık sebebiyle atmosferdeki silikatlar cama dönüşüp yağmur gibi yağıyor. Gezegenin masmavi renge sahip olması, onun tropikal bir okyanusu olduğu anlamına gelmiyor.

BULMACANIN ÇÖZÜMÜNE YENİ PARÇA
İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nden Frederic Pont, "Güneş sistemindeki gezegenlerin renklerinin nedenini bile tam olarak bilmiyoruz. HD 189733b'ye ait yeni gözlemlerle elde ettiğimiz veriler bulmacanın çözümüne yeni parça ekliyor. Yavaş yavaş bu egzotik gezegenleri boyamaya başladık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir mavi gezegen daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN