Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu defa işçiler yürüdü

Brezilya bu kez de 5 sendikanın organize ettiği yürüyüşlerle sarsıldı. Binlerce kişi sağlık ve eğitim reformu talebini dile getirirken, katılımcı sayısı önceki gösterilere göre düşük kaldı

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Güney Amerika ülkelerinden Brezilya'da haziranda patlak veren ve bir milyondan fazla insanın katıldığı tahmin edilen protesto gösterileri yeniden başladı. Ülkenin en büyük 5 sendikasının ortaklaşa organize ettiği "Ulusal Mücadele Günü" isimli gösterilere en fazla katılım Rio de Janeiro kentinde sağlandı. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff aleyhine sloganların atıldığı gösterilerin, haziran ayındaki protestolara oranla sönük geçtiği görüldü.

POLİS ZOR ENGELLEDİ

Gösterinin organizatörleri, ana hedef olarak yolsuzluğun ortadan kaldırılması, sağlık ve eğitimde standartların yükseltilmesi ve daha iyi yaşam şartlarının getirilmesi başlıklarını belirledi. Brezilya polisinden yapılan açıklamaya göre, ülkenin tüm kentlerinde sokakları ve meydanları dolduran göstericiler, 26 eyaletten 18'inde 40'tan fazla otoyolu da trafiğe kapattı. Latin Amerika'nın en büyük limanlarından Santos'un da protestolar yüzünden gemi trafiğine kapatıldığı belirtildi. Brezilya'nın dört bir yanında fabrika çalışanlarının, sivil işçilerin, öğretmenlerin ve hatta hastane çalışanlarının bile gösterilere katıldığı kaydedildi. Başkent Brasilia'da polis parlamento binasına girmek isteyen 2 bin 500'den fazla göstericiyi biber gazı ve cop kullanarak engelledi. Göstericilerin saldırı düzenleme ihtimaline karşı başkentte bankaların ve merkezi noktalardaki alışveriş merkezlerinin dün gün boyunca kapalı kaldığı bildirildi. Öğrencilerin güvenliği için bazı bölgelerdeki okulların ve üniversitelerin de tatil edildiği açıklandı.

DAHA SAKİN GEÇTİ
Ülkenin diğer önemli kentleri Salvador de Bahia, Porto Alegre, Belo Horizonte, Curitiba ve Manaus'ta da binlerce kişi hükümetin politikalarını protesto etmek için sokaklara indi. Brezilya polisi, haziran ayındaki gösterilerden farklı olarak, dünkü protestoların daha sakin geçtiğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu defa işçiler yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN