Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dr. Dardery A Haber’e konuştu

Giriş Tarihi: 13.7.2013 16:51

Cumhurbaşkanı Mursi'nin sözcüsü Dr. Dardery A Haber’e konuştu

"MISIR ORDUSU HALKINI ÖLDÜRÜYOR"

Mısır'da askeri darbenin ardından gerginlik sürerken, Cumhurbaşkanı Mursi'nin dahil olduğu Hürriyet ve Adalet Partisi Dış İlişkiler Sözcüsü Dr. Abdulmawgoud R. Dardery, A Haber'in sorularını yanıtladı. Mısır ordusunun halkını öldürdüğünü ifade eden Dardari, Mursi dönene kadar sokaklarda olacaklarını söyledi. A Haber aracılığı ile dünyaya seslenen Dr. Dardery, "darbe yönetiminin önüne geçilmeli" diye konuştu.

"KADIN ÇOCUK DEMEDEN ÖLDÜRÜYORLAR"

Öncelikle beni burada ağırladığınız için teşekkür ederim. Ayrıca Türk halkına ve Başbakanı'na bizi bu zamanda desteklediği için şükranlarımı sunuyorum. Bence olayların müslüman kardeşlerle pek bir alakası yok. Burada esas olan Mısır. Mısır demokrasiye mi sahip olacak yoksa diktatörlüğe mi? Mısırlıların sınavı bu. Biz demokrasi, özgürlük ve herkes erkek, kadın, Müslüman, Hristiyan için eşitlik istiyoruz. Mısır'ın gönderdiği mesaj bu. Ama ne yazık ki ordunun şuan ki diktatörlüğü ifade düşünce ve hareket özgürlüğünün önüne geçmeye çalışıyor. Ne yazık ki bu darbe olduğundan beri bir çok insan öldü, birçok insan tutuklandı ve insanlar neler olabileceği düşüncesinden korkuyorlar. Mısır tarihinde ilk kez Mısır ordusu, Mısır halkını öldürüyor. Kadın, çocuk demeden öldürüyor ve binlerce yaralı var. Yüzlercesi hapiste. İnsanlar her yerde hapse atılıyor tıpkı eski Mübarek rejiminin o diktatör günlerindeki gibi. Sorun bu. Sadece Müslüman kardeşler değil ülkede herkes acı çekiyor. Türk insanlarına , hükümetine, Avrupa'ya, Amerika'ya, Birleşmiş Milletler'e, herkese sesleniyorum. Afrika Birliğinin üyelik sürecini durdurmasına çok sevindim. Darbe yönetiminin bütün bu süreçlerde önüne geçilmeli. Böylece Mısır halkı özgür ve demokratik bir şekilde yaşayabilir. Benim bütün dünyaya mesajım bu.

"MURSİ DÖNENE KADAR SOKAKLARDA OLACAĞIZ"

Bizim zaten bir anayasamız var. Anayasamız daha bir kaç ay önce onaylandı. Harika bir anayasa. Bütün Mısır halkına her türlü özgürlüğü, eşitliği tanıyor. Anayasaya göre Hristiyanlar Hristiyan gibi, Yahudilere bile Yahudi gibi yaşama hakkını veriyor. Şimdi biz parti olarak Başkan Mursi geri dönene kadar sokaklarda gösteriler yapacağız. Milyonlarca insan yarın sokaklarda olacak. Tekrar tekrar sokaklara çıkmaya devam edeceğiz. Ama her zaman için barışçıl olacak bu eylemlerimiz, önceliğimiz bu. Hiçbir şekilde şiddet içeren protestolar olmayacak. Sadece polis ve ordu şiddet kullanıyor. Biz asla askeri yönetimi kabul etmiyoruz.

"TÜRKİYE'NİN ÖNE ÇIKMASINI BEKLİYORUZ"
"MURSİ SERBEST BIRAKILMAZSA BASKI YAPACAĞIZ"

Baskı yapmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin de ileri çıkmasını, daha çok baskı yapmasını istiyoruz. Avrupa Birliği'nden ileri bir adım atıp baskı yapmasını bekliyoruz. Mursi'nin çıkması için yapabileceğimiz bütün baskıyı yapacağız. Çünkü o Mısır tarihinde ilk yasal olarak seçilmiş başkan. Eğer o giderse ve bir daha geri dönmezse bu demek olur ki Mısır'da hiçbir şekilde yasallık yok. Bir daha seçimler yaptığımızı düşünün, seçimlerden çıktığımızda bir daha darbe olmayacağına, seçilen başkanı hapse atmayacaklarına nasıl güvenebiliriz?

"DARBEYİ DESTEKLEYENLER PİŞMAN OLACAK"

Bildiğim, İsrail'in bu askeri darbeden mutlu olduğu ve bu acı bir gerçek. Bakın Gazze sınırları kapandı, Suriyeliler darbe sonrası ülkeye sokulmuyor. İsrail yada herhangi bir ülke demokrasiyi ve özgürlüğü desteklemeli. Diktatörlüğü destekleyenler eninde sonunda pişman olacaklar.

"TÜM MODERN ÜLKELERE SESLENİYORUM: LÜTFEN BASKI YAPSINLAR VE DARBE SONLANSIN"

Türkiye, Türk milleti ve hükümet olanlar karşısında harika bir duruş sergiliyorlar. Ve sergiledikleri duruşla medeni dünyaya da örnek oluyorlar. Eğer tüm ülkeler Türkiye'nin yolundan gitse, hem Mısır'da hem de tüm Arap dünyasında çok şey değişirdi. Bir de şöyle bir algı var, Mısır'da olan, Türkiye'de de olmalıydı. Ama Türkiye'nin yapılanması, Mısır'ın gelişen yapılanmasından çok daha güçlü olduğu için bu Türkiye'de başarılamadı ama ne yazık ki Mısır'da başarıldı. Ama şunu söylemeliyim ki Mısır'da da tamamen başarılı olamayacaklar. Başbakan Erdoğan'ın da desteğiyle bu darbe başarılı olmayacak ve buradan tüm modern ülkelere sesleniyorum. Lütfen baskı yapsınlar ki darbe sonlansın ve Mısır'ın seçilmiş başkanı Mursi görevine geri gelsin.

"ERDOĞAN MISIR'DA SEÇİMLERE KATILSA BAŞKAN OLUR"

Erdoğan için çok büyük bir sevgi var Mısır'da. Sadece Erdoğan'a da değil, Türk halkına karşı büyük bir sevgi var. Hala Türk varlığının izleri var. Hala efendim, hanım gibi birçok Türkçe sözcük kullanıyoruz. Başbakan Erdoğan çok popüler bir lider ve ben her zaman söylüyorum eğer Mısır'da başkanlık seçimlerine katılsa kazanır ve hem Türkiye'nin hem de Mısır'ın lideri olur. Çok deneyimli ve dünyadaki birçok ülke için örnek bir lider. Erdoğan'dan isteğimiz Mısır'daki darbeye karşı çıkması ve farklı grupları bir araya getirip Mısır'da yönetimin geri gelmesi konusunda destek vermesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Dardery A Haber’e konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN