Mısır'ın borçlarını onlar ödeyecek

Giriş Tarihi: 13.7.2013 15:33 Güncelleme Tarihi: 13.7.2013 15:59

Mısır Petrol Bakanlığı Müsteşarı Samir Azer, "Mısır Petrol Şirketi'nin (EGPC) yabancı petrol firmalarına olan 5,4 milyar dolarlık borcu, Körfez ülkelerinden gelen yardımlarla ödenecek" dedi.

Azer, "Mısır'a Körfez ülkelerinden gelen yardımlar bizim için son derece önemli. Aylık 600 milyon dolarlık petrol ve petrol ürünleri ithalatımız var. Bu gelen yardım ile borcumuzu ödeyeceğiz. Mısır Petrol Şirketi'nin (EGPC) yabancı petrol firmalarına olan 5,4 milyar dolarlık borcu, Körfez ülkelerinden gelen yardımlarla ödenecek" diye konuştu.


"PETROL ŞİRKETLERİ İLE İLİŞKİLER GÖZDEN GEÇİRİLECEK"

Mısır'ın, yaşadığı zor ekonomik şartlar dolayısıyla yabancı petrol şirketlerine ödeme yapmakta geciktiğini vurgulayan Azer, "Onlar da bize petrol vermeyi durdurdu. Söz konusu şirketlerle olan sözleşmelerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Mısır'ın haziran ayı sonu itibariyle yabancı petrol şirketlerine 5,4 Milyar dolar borcu bulunuyor. Borçların yüzde 50'si İtalyan 'ENI', İngiliz 'BP' ile Malezya 'Petronas' şirketlerine ait" ifadelerini kullandı.

Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bölge ülkeleriyle ticari ilişkilerini arttırma çabaları yeterli desteği bulamamıştı. Körfez ülkeleri, ordunun yönetime el koymasının ardından Mısır'a 12 milyar dolarlık yardım sözü vermişti.

Mısır'da faaliyet gösteren yabancı petrol şirketlerinin alacaklarını tahsil etmek için sıraya girdiği ifade ediliyor. Körfez ülkelerinden gelen yardımların önemli bir kısmıyla Mısır'ın uluslararası petrol şirketlerine olan borçlarının ödeneceği kaydediliyor.


MISIR ELEKTRİK VE ENERJİ BAKANLIĞI ULUSLARARASI İHALE AÇACAK

Mısır Elektrik ve Enerji Bakanlığı, ülkenin ilk güneş enerjisinden elektrik üretme projesini hayata geçirecek yabancı şirketi belirlemek için uluslararası ihale açmaya karar verdi.

Elektrik ve Enerji Bakanı Ahmed İmam, gelecek hafta başında (uluslararası denetleme şirketinin belirlenmesi için öneri toplanmasının ) planlandığını ve hafta ortasında projeyi hayata geçirecek şirketin belirlenmesi için ise uluslararası ihale açacaklarını ifade etti.

İmam, (uluslararası/yabancı denetleyici şirketin) projenin teklif şartlarını hazırlama, teknik özelliklerin belirlenmesi, kazanan şirketle anlaşan finansmanlar ile projeyi almak isteyen şirketlerin mali sözleşmelerinin incelenmesi konularında Mısır'daki enerji uzmanlarına yardım edeceğini söyledi.

İmam, ayşerakip firmaların kendisine sunduğu teknik ve mali teklifleri değerlendireceğini kaydetti.

Asvan kentinin merkezi Kom Ombu'da kurulacak Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretecek santralin gücünün 200 megavata kadar ulaşacağını belirten İmam, yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ve 20-25 yıl işletme hakkı verileceğini dile getirdi.

Projenin yapılacağı arazinin İyi ve Yenilenebilir Enerji Komisyonu tarafından verileceğini ifade eden İmam, Mısır Elektrik İletim Şirketi'nin bu santralden elektrik alacağını ve Mısır hükümetiyle yapılan elektrik alımı anlaşması doğrultusunda yükleme merkezlerine taşıyacağını aktardı.

Söz konusu proje Mısır'ın 2012-2017 yılları arasındaki 5 yıllık planı ve 2020 yılına kadar toplam enerji üretiminin yüzde 20'sinin yenilenebilir enerji olması hedefi içinde yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'ın borçlarını onlar ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN