Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mursi'yi serbest bırakın

Almanya'nın ardından ABD de darbecilere, seçilmiş Devlet Başkanı Muahmmed Mursi'nin serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.

Giriş Tarihi: 13.7.2013 10:35
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Almanya'nın Mısır ordusu tarafından görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bırakılması çağrısına katıldıklarını belirtti. Ancak Psaki, serbest bırakılması halinde ABD olarak Mursi'yi hala cumhurbaşkanı olarak tanıyıp tanımayacaklarına açıklık getirmedi.

Psaki, basın toplantısında, "Alman Dışişleri Bakanı bugün Mursi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu, aynı fikirde misiniz?" sorusuna "Katılıyoruz..." karşılığını verdi. Gazetecinin tekrar, "Mursi'nin salıverilmesine katılıyor musunuz?" sorunu üzerine Psaki, "Evet" dedi.

Psaki, sorular üzerine, daha önce de Mursi'nin ev hapsi ve keyfi tutuklamalar konusundaki kaygılarını ifade ettiklerini hatırlatarak, bunun kapsayıcı bir sürece gidilmesini zorlaştırdığını bildirdiklerini dile getirdi.

Sözcü, bu çağrıyı neden daha önce yapmadıklarına yönelik ısrarlı sorulara ise yanıt vermedi.


"ABD MURSİ'Yİ CUMHURBAŞKANI OLARAK TANIYACAK MI?"

"Mısır ordusu Mursi'yi saldığında, onu Mısır'ın Cumhurbaşkanı olarak tanıyacak mısınız?" sorusu üzerine de Psaki, "Geleceklerine ve bundan sonraki yönlerine karar verecek olan Mısır halkı" dedi.

Psaki, Mısır'da geçici hükümetle çalıştıklarını belirterek, ABD'nin Kahire Büyükelçisi Anne Patterson'ın da ordu tarafından göreve getirilen geçici
Cumhurbaşkanı Adli Mansur ile görüştüğünü kaydetti.

Bir gazetecinin, "Mısırlılar bir yıl önce Mursi'yi seçti ve şimdi bir seçim yok" sözleri üzerine Psaki, bu konuda bir plan ortaya konulduğunu anımsattı. Psaki, Mursi'nin demokratik yollardan seçilmiş olmasını tanımalarına karşın, demokrasinin sadece seçim sandıklarından ibaret olmadığını daha önce de belirttiklerini hatırlattı. Özellikle on yıllar süren otokratik yönetimlerin ardından birçok demokratik dönüşümlerin kök salması ve istikrarlı hale gelmesinin yıllar aldığını belirten Psaki, "Bizim şu anda odaklandığımız konu, tüm tarafları kapsayan şekilde ilerliye yönelik süreci desteklemeye devam etmek" dedi.

Psaki, "Yani, Mursi yarın salıverilirse, onu Mısır'ın Cumhurbaşkanı olarak tanımayacağınız anlamına mı geliyor?" sorusuna da "Kimlerle çalıştığımızı biraz önce belirttim. Ama açıkçası, bundan sonrası Mısır halkına bağlı" yanıtını verdi.


MURSİ TARAFTARLARI KAHİRE'DE TEK VÜCUT OLDU, SAYILARI 2 MİLYONU AŞTI

Mısır'da ordunun yönetime el koyarak seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'yi görevden aldığını ilan etmesinin ardından, Mursi taraftarlarının başlattığı gösteriler, ülke tarihinde devrimin ardından en büyük gösteri niteliğine kavuştu.

Yasallığı Destekleyen Ulusal Koalisyon Komitesi tarafından yapılan çağrı üzerine, Mursi'yi destekleyen ülkenin dörtbir yanındaki halk, Kahire'de buluştu.

Komite, "seferberlik" adını verdiği "milyonluk buluşma" hedefine ulaştı. Rabiatul Adeviyye meydanında toplanan halk, meydana bağlanan 4 ana yolu da doldurdu. Adeviyye'deki gösterilere katılan Mursi taraftarlarının sayısı 1 milyonu aştı.

Trenle Kahire'ye ulaşan farklı şehirlerden gelenler Ramses meydanına sığmadı. Buradaki kalabalık halk topluluğu, Kahire'nin en önemli köprüsü konumundaki 6 Ekim köprüsünü de doldurdu.

Kahire Üniversitesinin önündeki Nahda meydanında günlerce sürdürülen gösteriler, bugün de aşırı katılımla devam ediyor. Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde oturma eylemi yapan Mursi taraftarları da halka ateş açılmasını protesto etti.

Rabiatul Adeviyye, Nahda ve Ramses meydanlarının yanı sıra ana yollara taşan Mursi taraftarlarının sayısının 2 milyonu aştı. 25 Ocak Devrimi'nin ardından Mısır, tarihinde ikinci kez bu kadar geniş katılımlı gösterilere sahne oluyor.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevine iade edilmesini talep eden halk, Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterilerini aralıksız sürdürüyor.


ORDU, BAKANLIK ETRAFINDA TANKLARLA BARİKAT KURDU

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından görevinden uzaklaştırılmasını protesto eden binlerce halk, Rabiatul Adaviyye ve Ramses meydanlarından hareket ederek, Mısır Savunma Bakanlığı önüne ulaştı.

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi aleyhine slogan atan Mursi taraftarları, Mursi'nin görevine iade edilmesini istiyor. Binlerce kişinin geldiği Savunma Bakanlığının etrafında, tanklarla barikat oluşturuldu.

El İttihadiye Sarayı denilen Cumhuraşkanlığı Sarayı önündeki oturma eylemleri de devam ediyor.

Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanında toplanan Mursi taraftarlarının gösterileri devam ediyor.Ordu, Sina Yarımadası'na helikopterlerle bildiri atıyor

Mısır'da ordunun yönetime el koyarak seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmasının ardından Sina Yarımadası'nda bir çatışmalar devam ederken, Mısır ordusuna ait helikopterlerle bölgedeki Bedevi kabilelerine ve şehir merkezlerine bildiri atılıyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te görevden alınmasından sonra Sina'da 22 saldırı olayı yaşanırken, bu olaylarda çoğu güvenlik görevlisi 13 kişi hayatını kaybetti.

Bugün Mısır ordusuna ait helikopterlerle Kuzey Sina'da başta Bedevi kabilelerinin yaşadığı çöl olmak üzere El Ariş, Refah ve Ebu Zuveyde kent merkezlerine bildiriler atıldı.

"Sina'nın dürüst çocukları" cümlesi ile başlayan bildiride, bölgede bulunan Mısır Ordusu'na bağlı birliklerin Sina'daki halkın korunması amacı ile olduğu kaydedilerek, Mısır ordusuna yardımcı olunması istendi.

Halka güvenlik uyarısı yapılan bildiride, bölge halkının mecbur olmadıkça gece yolculuğu yapmaması, plakasız araçlara dikkat edilmesi ve plakasız araçlarla seyahat edilmemesi istendi.

Ordu bildirisinde, bölgede şiddete müsamaha gösterilmeyeceği vurgulanarak, ruhsatsız silah taşımanın kanunsuz davranış olduğu hatırlatılarak "Bölgedeki silahlı faaliyetlere müsade etmeyceğiz" denildi.

AA muhabirinin telefon ile ulaştığı bölgedeki kaynaklar, El Ariş ve Refah kent merkezine yakın yerlerde silah seslerinin zaman zaman duyulduğunu söylediler. El Ariş'te Mursi'yi destekleyen göstericilerin kent merkezinde protesto eylemi yaptığı bildiriliyor.

Göstericilerin işgaliyle kapatılan El Ariş Valiliğinin pazar gününden itibaren tekrar faaliyetlerine başlayacağı kaydedildi.


MISIR ASKERİ HELİKOPTERİ GAZZE HAVA SAHASINI İHLAL ETTİ

Sina'daki çatışmalardan dolayı bölgede bulunan Mısır ordusuna ait Apaçi helikopterinin bugün Gazze hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. Camp David Anlaşması'ndan dolayı bölgede sınırlı sayıda asker bulundurması gereken Mısır'ın operasyon yapmak için İsrail'den izin aldığı iddia edildi.

İsrail medyası da bugün Gazze hava sahasını ihlal eden Mısır helikopterinin ihlalinin İsrail'in bilgisi dahilinde gerçekleştirdiğini ileri sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'yi serbest bırakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN