Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye devreye girsin'

SABAH'ın sorularını yanıtlayan Müslüman Kardeşler Sözcüsü Abdulmevcud Darderi, Mısır'da yaşanan krizin çözümü için Türkiye'nin devreye girmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Mısır'da gerçekleşen askeri darbenin ardından temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Müslüman Kardeşler Teşkilâtı Sözcüsü Abdülmevcud Darderi, SABAH'ın sorularını cevapladı. Darderi, Mısır'daki krizin çözümü için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesi gerektiğini kaydederek, Türkiye'ye verdiği destek için teşekkür etti.
Mısır'daki darbenin ardından yol haritanız nedir?
- Türkiye'den ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan Mısır'daki tüm grupları bir araya getirmesini talep ediyoruz. Şu anda yaratıcı bir çözüme ihtiyacımız var. Mesela şöyle bir yol haritası olabilir: Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi serbest kalır ve görevine döner. Ardından Mursi tarafından, darbecileri de kapsayan genel af ilan edilir. Sonra da özgür seçimler yapılır ve kim kazanırsa o iktidara gelir.
Mısır'da yaşananları özetler misiniz?
- Mısır halkı şu anda iki kısma ayrıldı: Bir grup hürriyet peşinde ki bunlar Mısır halkının çoğunluğunu temsil ediyor. Diğer grup ise kişisel menfaatlerinin ve diktatörlüğün peşinde koşan insanlardan oluşuyor. Maalesef, ordunun bir kısmı -hepsi kesinlikle değil-, gruplardan ikincisinin tarafını tuttu ve darbe gerçekleşti.
Darbe sürpriz oldu mu? Bekliyor muydunuz?
- Darbeyi kesinlikle, hiçbir şekilde beklemiyorduk. Darbeyi yapan General Abdülfettah Sisi, kabinede Savunma Bakanı olarak yer alıyordu, bütün hiyerarşiyi alt üst ederek darbe yaptı.
Askeri darbeyi planlayan ve uygulayan çevreler kimlerdi?
- Darbe birkaç grubun ittifakıyla gerçekleşti. Birinci aktör elbette ordu ve polis. İkinci grup, Fulûl dediğimiz, eski dönemin kilit adamları ve kadroları. Üçüncü ekip, bazı gençler ve aktivistler. Bu gençler arasında iyi niyetle değişim isteyenler de vardı, ama kullanıldılar.
Arap ülkelerinin darbeye karşı tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Arap ülkelerinin bazıları, kanun ve meşruiyet sınırları içinde kaldı ve darbeye karşı çıktı: Tunus, Katar ve Libya. Ama Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi zengin Körfez ülkeleri ise, maalesef, darbeyi destekledi ve alkışladı. Çünkü demokrasiden hoşlanmıyorlar.
Türkiye'nin bu süreçteki duruşu hakkında neler söylemek istersiniz?
- Halk ve hükümet olarak Türkiye'nin duruşu gerçekten takdire şayan. Mısır'da darbe olur olmaz, Türkler işi hemen kavradı ve tavır aldı; minnettarız.

AKADEMİ VE SİYASET BİRLİKTE
Arkadaşımız Taha Kılınç'a konuşan Darderi, Luksor milletvekilliğinin yanında, Luksor'daki Cenub el Vadi Üniversitesi'nde öğretim üyesi. Darderi, Müslüman Kardeşler adına ABD'yi ziyaret eden ilk heyette de yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye devreye girsin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN