Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Soulik'in zulmü

Tayvan'ı yerle bir eden 'Soulik Tayfunu', Çin'de 200 kişinin ölümüne yol açtı. 300 bin kişinin tahliye edildiği iki eyalette, tren seferleri durdu, gemiler limanlara çağırıldı

Giriş Tarihi: 14.7.2013
Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayvan'da maddi zarara ve bir kişinin ölümüne neden olduktan sonra Çin'e yönelen "Soulik Tayfunu" nedeniyle Çinli yetkililer alarma geçti. Özellikle ülkenin sahil kesimlerinde toplam 200 kişinin yaşamını yitirdiği, binlerce insanın yaşadıkları bölgeden tahliye edildiği vurgulandı. Çin'in sahil kısmında yer alan Fujian eyaletinde hızı şimdiden saatte 120 kilometre ulaşan "Soulik Tayfunu"nun sellere, su baskınlarına ve heyelanlara yol açması da bekleniyor. Çin Ulusal Meteoroloji Kurumu, yaptığı açıklamada bölgedeki vatandaşların her türlü afet durumuna hazırlıklı olmasını istedi. Sadece Fujian ve çevresinde tahliye edilen insan sayısının 300 bini geçtiği bildirildi. Fujian ve komşu eyalet Zhejiang'da tren seferleri tamamen durduruldu, birçok uçuş iptal edildi, ayrıca açık denizdeki bütün gemiler de limanlara çağrıldı.

520 BİN EVDE ELEKTRİK YOK
"Soulik Tayfunu"nun büyük zarar verdiği Tayvan'da ise hasar tespit çalışmaları başladı. Tayfun ve neden olduğu olağandışı hava hareketliliği nedeniyle elektriklerin uzun süre kesildiği ülkenin güney kesimlerinde en az 520 bin evin iki gündür elektriksiz olduğu bildirildi. Başkent Taipei ve çevresinde tayfun nedeniyle ağaçların köklerinden söküldüğü, birçok yolun da kapandığı kaydedildi. Hızlı tren sistemi geçici olarak askıya alınırken, bazı uçuşlar da iptal edildi. Tayvan'ın merkezi ve kuzey bölgelerinde şiddetli yağışların hâlâ etkisini sürdürdüğü de açıklandı. Miaoli kentine yalnızca dün 800 milimetreden fazla yağmur düşerken, 8 binden fazla insan da sel tehlikesine karşı tahliye edildi. Seller ve tayfun nedeniyle iki gündür bütün okul ve işyerlerinin kapalı tutulduğu Tayvan'da, özellikle dağlık kesimde yer alan köy ve kasabalarda yaşayan insanların mağdur olmaması için ordu birlikleri de devreye girdi. Tayfun ve seller yüzünden Tayvan çapında bir kişi hayatını kaybederken, en az 21 kişinin de yaralanarak hastanelere kaldırıldığı açıklandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Soulik'in zulmü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN