Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yahudi gruplar, Mescid-i Aksa'ya zorla girdi

Giriş Tarihi: 15.7.2013 14:03 Güncelleme Tarihi: 15.7.2013 14:04

Bazı Yahudi yerleşimciler, ilk Süleyman Mabedi'nin Babilliler tarafından yıkılmasını anma yıldönümü öncesinde İsrail askerlerinin koruması altında Mescid-i Aksa'ya zorla girdi.

Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu yaptığı yazılı açıklamada, "Büyük bir grup yerleşimci, İsrail askerlerinin korumasında Mağaribe kapısından Mescid-i Aksa'yı bastı. Öte yandan İsrail güvenlik güçleri, Mescid-i Aksa'nın kapılarında aldığı önlemleri arttırdı" denildi.

Sabah Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen 2 Filistinli çocuğun askerler tarafından kapıdan zorla uzaklaştırıldığı belirtilen açıklamada, Aksa'ya giren Müslümanların çoğunun da kimliklerine el konulduğu ifade edildi.

Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu dün yaptığı açıklamada da "Yaklaşık 200 İsrailli yerleşimcinin askerler eşliğinde Mescid-i Aksa'yı bastığı. Yahudilerin, geçmişte Mescid-i Aksa'nın yerinde inşa edildiğini iddia ettikleri sözde Süleyman Mabedi'nin yıkılışının yıl dönümü olan 16 Temmuz öncesinde yaptıkları bu baskınların, önümüzdeki günlerde artmasını tahmin ediyoruz" ifaderine yer vermişti.

Yahudiler her yıl, İbrani takvimine göre 9 Ağustos'ta, Tevrat'ta, Kudüs'teki ilk Yahudi tapınağı olduğu kabul edilen Süleyman Mabedi'nin Babilliler tarafından yıkılmasını anıyor. Miladi takvime göre bu tarih bu yıl 16 Temmuz'a tekabul ediyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahudi gruplar, Mescid-i Aksa'ya zorla girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN