Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zimmerman davasında yeni gelişme

ABD'de 17 yaşındaki siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-hispanik gönüllü mahalle bekçisi George Zimmerman'ı oy birliğiyle "suçsuz" bulan jüri üyelerinin ilk başta görüş farklılılığının olduğu ortaya çıktı. Olayın başında 6 kişilik jüriden üçünün görüşünün Zimmerman'ın "suçsuz", ikisinin "kasıtsız adam öldürme", birinin de "ikinci dereceden cinayet" yönünde olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 16.7.2013 10:08 Güncelleme Tarihi: 16.7.2013 10:12
Zimmerman davasının jüri üyelerinden biri CNN'de Anderson Cooper'a konuştu. Yüzünü ve kimliğini gizleyerek konuşan "B37" kodlu jüri üyesi, olayın başında 6 kişilik jüriden üçünün görüşünün Zimmerman'ın "suçsuz", ikisinin "kasıtsız adam öldürme", birinin de "ikinci dereceden cinayet" yönünde olduğunu söyledi. Tüm kanıtları ve mahkeme kayıtlarını defalarca incelediklerini belirten jüri üyesi, karar vermenin çok zor bir süreç olduğunu ve bu konudaki kanunların kafa karıştırdığını kaydetti.

Jüri üyesi, saatler süren incelemelerin ardından Zimmerman'ın kendi hayatını korumak için meşru müdafaa yaptığından başka seçeneğin kalmadığını savunarak, "Herkesin bilmesini istiyorum ki karara varmak için herşeyi ortaya koyup baktık" dedi.

"GEORGE'UN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VARDI"

Jüri üyesi, kararında 911 ses kaydında yardım için bağıran sesin çok etkili olduğunu, bu sesin Zimmerman'a ait olduğuna inandığını dile getirerek, "İçinde bulunduğu anda George'un hayatından endişelendiğine dair hiçbir şüphem yok. Kendini savunma hakkı vardı" ifadesini kulandı.

Jüri üyesi, Martin'in Zimmerman'a kızıp saldırdığını düşündüğünü belirterek, "George biraz fazla derine gitti, orada olmamalıydı ama Trayvon onun kendisini korkutmasına izin vermek istemedi ve deliye dönüp saldırdı. Bence içine düştükleri durumdan ikisi de sorumlu, ikisi de yürüyüp gidebilirdi" diye konuştu.

"Aralarında birkaç kişinin Zimmerman'ı bir şekilde suçlu bulmak istediğini" öne süren jüri üyesi, değerlendirme yaparken ırkçılık konusunun hiç gündemlerine gelmediğini vurguladı.

"İKİSİ İÇİN DE ÜZGÜNÜM"

"Trayvon Martin için üzgün müsünüz?" sorusu üzerine jüri üyesi, "İkisi için de üzgünüm" dedi. Jüri üyesinin, mahkemede tanık olarak dinlenen Martin'in kız arkadaşının eğitim düzeyi ve konuşma becerisine yönelik yorumları dikkati çekti.

Protestolar ve tepkiler nedeniyle korkup korkmadığı sorusu üzerine jüri üyesi, korkmaktan çok dikkatli davrandığını ve çevresindeki kimseye zarar gelmesini istemediğini kaydetti.

Jüri üyesi, Zimmerman'ın kendi mahallesinin gönüllü bekçisi olmasına nasıl bakacağına yönelik soru üzerine, "artık ders aldığı için mahallesinde bekçi olarak görmekten memnunluk duyacağını" ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zimmerman davasında yeni gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN