Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'nın Breivik'i

Giriş Tarihi: 17.7.2013

Neo-Nazi destekçisi Kristian Vikernes, hayranı olduğu Norveç canisi Breivik gibi katliam yapacağı şüphesiyle Fransa'da gözaltına alındı. Polis, Vikernes'in eşi tüfek alınca harekete geçti

Fransa'nın güneybatısındaki Correze bölgesinde katliam hazırlığı içinde olduğu iddia edilen Norveç vatandaşı bir Neo-Nazi yakalandı. 2011 yılında 77 kişiyi öldüren Norveçli aşırı sağcı Anders Behring Breivik'e hayran olduğu bilinen Kristian Vikernes gözaltına alındı. Önümüzdeki günlerde büyük bir toplu katliam düzenlemeyi planladığı bildirilen "Varg / Kurt" takma adlı şahıs, eşi ve 3 çocuğu ile yaşadığı çiftlikte yakalandı. Çiftin evinde yapılan aramalarda 5 uzun namlulu silaha el kondu. Uzun yıllardır Vikernes'i takip eden Fransız istihbarat birimlerinin, şahsın Fransız vatandaşı eşi Marie Cachet'in, geçtiğimiz günlerde 4 adet tüfek alması üzerine harekete geçtiği açıklandı. Bir atış kulübüne üye olduğu bilinen kadının silah kullanma ruhsatının da mevcut olduğu bildirildi. Yabancı düşmanı, ırkçı ve terörist fikirlere sahip olduğu kaydedilen Kurt Vikernes, kişisel internet sayfasında kendisinin de bir Neo-Nazi olduğunu açıkça yazmış ve Alman Pagan Cephesi adlı uluslararası Neo-Nazi hareketini desteklediğini ifade etmişti.

16 YIL HAPİS YATTI

Norveçli Neo-Nazi, 1990'lı yıllarda bir müzik grubunda birlikte gitar çaldığı arkadaşını bıçaklayarak öldürdüğü için Norveç'te 16 yıl hapis yattıktan sonra 2009'da şartlı tahliye oldu. Ülkesinde tarihi kiliseleri kundaklama suçundan da yargılanan Vikernes, eşi ve 3 çocuğuyla birlikte Fransa'ya yerleşti. 2011 yılında Norveç'in Utoya Adası'nda 77 kişiyi öldüren aşırı sağcı Breivik'in cinayetleri işlediği gün yayınladığı 1518 sayfalık manifestosunu gönderdiği 530 sempatizandan biri olan Vikernes'in 3 Nisan 2011'de Fransızları yabancı ve Müslüman karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı Ulusal Cephe partisine oy vermeye çağıran bir bildiri yayınlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'nın Breivik'i
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN