Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mültecilerden Kerry'ye azar

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Ürdün'de Suriyeli mültecileri ziyaret etti. Öfkeli mülteciler, Kerry'yi savaşı durdurmaya yönelik gerekli adımları atamadığı için eleştirdi

Giriş Tarihi: 19.7.2013
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin - İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için gittiği Ürdün'de beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Salı gününden bu yana Ürdün'de bulunan Kerry, dün Zateri Kampı'nda yaşayan Suriyeli mültecileri ziyaret etti. Ürdün Dışişleri Bakanı Nasir Cudeh ile kampa sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Kerry, burada mülteciler arasından seçilen 6 temsilciyle yaklaşık 40 dakika görüştü. Temsilciler, ABD başta olmak üzere uluslararası toplumun hiçbir olumlu adım atmaması konusunda Kerry'ye sert tepki gösterdi.

'ONLARI ANLIYORUM'
Suriyeli temsilci Cemalet Ebu el Hariri, Kerry'e "Uçuşa yasak bölge için size yalvarıyoruz. Suriye içinde güvenli bölge oluşturulmalı" derken ismini açıklamayan kadın temsilci ise "Eğer ramazan sonuna kadar bir değişiklik olmazsa bu kamp boşalacak. Çünkü bıçaklarımızla Suriye'ye savaşmaya döneceğiz. İsrail'e saygı duyuyorsunuz. Aynısını Suriyeli çocuklar için yapamaz mısınız?" diye sordu. Mültecilerin sert tavrı karşısında şaşıran Kerry, uçuşa yasak bölgeyle ilgili "Bunun o kadar kolay olmasını isterdik. Ama 12 yıldır 2 ülkede savaşıyoruz, ayrıca Suriye muhalefetine silah sağlamak gibi birçok alanda yardım yapmaya çalışıyoruz. Uçuşa yasak bölgeyi de değerlendiriyoruz ancak bu söylendiği kadar kolay değil" dedi. Kerry ayrıca "Sanırım dünyanın Suriye'ye karşı uzak durmasından ötürü mülteciler perişan ve kızgın. Ben de onların durumunda olsaydım, nereden olursa olsun yardım arayışında olurdum. Onların bu sorunlardan kaynaklanan istek ve hayal kırıklıklarını anlıyorum" diye konuştu. Zateri Kampı'ndaki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri de kamptaki her bir Suriyelinin ailesinde tecavüz ve işkence hikâyesi olduğunu aktardı. Zateri Kampı'na her gün bin 500 Suriyeli kayıt yaptırıyor. Kampta 115 bin Suriyeli sığınmacı kalıyor.

FİLİSTİN-İSRAİL BARIŞ GÖRÜŞMELERİ BAŞLAYACAK MI?
Filistin - İsrail arasında yaklaşık 3 yıldır hiçbir gelişmenin yaşanmadığı barış görüşmelerini canlandırmak için yoğun mesai harcayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la da bir araya geldi. Filistin kaynakları Kerry'nin görüşmelerin yeniden başlaması için Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının 3 ay süreyle durdurulabileceğini söylediğini aktardı. Abbas'ın bu teklifi Filistin Kurtuluş Örgütü liderleri ile görüşeceği ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı teklifleri hakkında detay vermedi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise "Kerry, barış müzakerelerinin yeniden başlatılması konusunda gerekli ilerlemeyi sağladı" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecilerden Kerry'ye azar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN