Müslüman Kardeşler'den iç savaş uyarısı

Giriş Tarihi: 19.7.2013 12:43

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkikatı (İhvan), ordunun 3 Temmuz'da gerçekleştirdiği askeri darbenin ülkede iç savaşa neden olabileceği uyarısında bulundu.

İhvan tarafından ramazan ayının 10. gününe tekabül eden 1973'teki Arap-İsrail savaşının yıl dönümü münasebetiyle yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, 1973 savaşının yıl dönümünde Mısır'ın ulusal güvenliğini tehdit eden büyük bir kabusla karşı karşıya olduğu belirtildi.

İhvan'ın açıklamasında, "Ordu, seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi azledip anayasayı askıya alarak ve Şura Meclisi'ni feshederek siyasete karışmıştır. Ordunun bu fiili neticesinde Mısır'da iç savaş çıkmasından, halk ile ordu arasında ayrılık yaşanmasından ve ordu içinde parçalanmaların olmasından endişe ediyoruz" denildi.

Siyasete bulaşan ordunun,1967'de İsrail'e yenilen Mısır ordusunu çağrıştırdığı vurgulanan açıklamada, "Ordu o dönemde de kendi görevi dışına çıkmış, askeri yükümlülüklerini bir kenara bırakmıştı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca Mısır halkı meydanlara inmeye çağrılırken, Mursi'nin geri dönmesi için yaklaşık 3 haftadır meydanlarda bulunan halkın, "seçilmiş cumhurbaşkanı görevine iade edilinceye kadar yerlerinden ayrılmayacağı" kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman Kardeşler'den iç savaş uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN