Mısır'ın darbe anayasası komisyonu belli oldu

Mısır'da, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, 2012 Aralık'ta referanduma sunulan ve ülkede siyasi tartışmalara yol açan anayasanın yeniden düzenlenmesi için uzmanlardan oluşan bir komisyon oluşturulması yönünde karar aldı.

Giriş Tarihi: 20.7.2013 23:21
Mansur'un, ülkede ordunun yönetime el koymasından sonra açıkladığı 33 maddelik geçiş dönemi anayasasının 28'inci maddesi "Geçiş dönemi anayasasının yayınlanmasından itibaren 15 gün içinde anayasayı değiştirmek için uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulmasını" öngörüyordu. Bu maddeye göre, komisyonda her bir taraf temsilcisini kendi seçmek üzere, Anayasa Mahkemesi'nden 2 üye, Mısır mahkemelerinden 2 hakim ve Mısır üniversitelerinde anayasa eğitimi veren öğretim görevlilerinden 4 kişi bulunması gerekiyor.

Komisyonda yer alan isimler şöyle:

1- Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Muhammed eş-Şennavi

2- Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Muahmmed Hayri Taha

3- Kahire İstinaf Mahkemesi Başkanı Hatim es-Seyyid Muhammed Besyuni

4- Yüksek Yargı Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Iyd Mahcub

5- Danıştay Fetva ve Mevzuat Kısmı Başkanı Müsteşar Mecdi el-Acati

6- Danıştay Başkanı 1. Yardımcısı Müsteşar Isam Abdulaziz

7- Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fethi Fikri

8- Ez-Zekarik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Ali Ömer

9- Mansure Üniversitesi Hukuk Fakultesi öğretim üyesi Prof. Salahaddin Fevzi

10- Ayn eş-Şems Üniversitesi Hukuk Fakultesi öğretim üyesi Prof. Ali Abdulal Seyyid Ahmed

Komisyonun görevi, 2012 anayasasında tartışmaya neden olan maddelerin kaldırılması, gerekli düzenlemelerin yeniden yapılması olarak belirlendi. Komisyonun göreve gelmesinden itibaren 30 gün içinde anayasa maddelerini öneri halinde hazırlaması gerekiyor.

Mansur'un yayımladığı 33 maddelik geçici anayasanın 29'uncu maddesine göre de uzmanların hazırladığı öneriler, özellikle de partilerden, aydın kişilerden, işçilerden, çiftçilerden, sendikalardan, El-Ezher Üniversitesi'nden, Mısır kiliselerinden, silahlı kuvvetlerden, polisten, aralarında en az 10 genç ve kadının bulunacağı ve her kesimin kendi temsilcisini seçeceği, toplumun farklı kesimlerini temsil edecek 50 kişiden oluşan komisyona sunulacak.

Komisyon, önerilerin sunulduğu tarihten itibaren yeni yapılacak anayasa çalışmalarını toplumla diyalog kurarak 60 gün içinde tamamlamakla yükümlü. Ayrıca cumhurbaşkanı, komisyonun hazırladığı yeni anayasa taslağını, sunulduğu tarihten itibaren 30 gün içinde referanduma sunmakla yükümlü olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'ın darbe anayasası komisyonu belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN