Darbe karşıtları imza kampanyası başlattı

Mısır'da darbe karşıtları, askeri müdahaleye tepki amacıyla imza kampanyası başlattı

Giriş Tarihi: 21.7.2013 13:37
"Askeri Darbeye Hayır" adlı kampanyanın basın koordinatörü Muhammed Abdulmunim, darbe karşıtı protestoların odağındaki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasıyla imza kampanyasını kamuoyuna ilan etti. Abdulmunim, hedeflerini, "kanlı askeri darbenin reddedilmesi ve meşruiyetin desteklenmesi" olarak açıkladı.

"Askeri Darbeye Hayır" adlı kampanyanın sorumlularından Abdullah Rebii, yaptığı açıklamada, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına yönelik tepkilerini duyurmak amacıyla bu kampanyayı başlattıklarını belirtti.

Kampanyanın, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz'daki darbenin hemen ardından başlatıldığını ancak kamuoyuna resmi olarak ilan edilmediğini belirten Rebii, şu ana kadar 3 milyon 280 bin imza toplamayı başardıklarını kaydetti. Rebii, imza toplamak için bir internet sitesi de kurduklarını ve kampanyanın ülke genelinde 17 ilde yürütüldüğünü ifade etti.

Kampanyanın siyasi bir parti ya da gündem doğrultusunda yürütülmediğini, darbe karşıtlığı ve meşruiyet taraftarlığı zemininde bir araya geldiklerini vurgulayan Rabii, imza kampanyasının orduyu hedef alan bir çalışma olmadığını, sadece darbeye karşı çıktıklarını vurguladı.

Mursi karşıtı imza kampanyası düzenleyerek darbe sürecinde aktif rol alan Temerrüd (İsyan) hareketine de atıfta bulunan Rabii, "Biz Temerrüd hareketinin tecrübesini tekrarlamak istemiyoruz. Sokakların nabzını tutan bir hareketiz. Askeri darbeyi reddediyor ve yanlışları düzeltmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Rebii, kampanya için bir süre belirlemediklerini ancak meşruiyetin zaferi için ısrarlı olacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe karşıtları imza kampanyası başlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN