Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Duayen gazeteci hayatını kaybetti

Beyaz Saray muhabiri olarak 9 başkanı takip eden efsanevi gazeteci Helen Thomas dün 92 yaşında öldü. Thomas 2010'da İsrail'in Filistin'den ayrılmasını söyleyince işinden olmuştu

Giriş Tarihi: 21.7.2013
John F. Kennedy'den Barack Obama'ya kadar 9 ABD başkanını Beyaz Saray muhabiri olarak takip eden 92 yaşındaki Helen Thomas'ın dün Washington'daki evinde öldüğü açıklandı. United Press International ve Hearst gazetelerinde 49 yıl Beyaz Saray muhabiri olarak çalışan Thomas, Beyaz Saray'daki en kıdemli muhabir olarak birçok basın toplantısını, "Teşekkürler Sayın başkan" diyerek bitirmişti. Kariyerinin son 10 yılında köşe yazarı olarak çalışan Thomas, Haziran 2010'da İsrail konusunda ne düşündüğü sorulunca, "İsrail Filistin'den defolup gitmeli: Onlar Polonya, Almanya veya Amerika'ya gitmeli" demiş ve gelen tepkiler yüzünden emekliye ayrılmak zorunda bırakılmıştı. Meslektaşları genelde Thomas'ın fazla sert sorular sorduğunu söylerken o, Washington basınının fazla yumuşadığını söylüyordu. Özellikle Başkan George W. Bush'a yönelik sert tutumuyla bilinen Thomas, 2003'te Bush'u "gelmiş geçmiş en kötü başkan" olarak tarif etmişti. En kıdemli muhabir olarak Beyaz Saray basın toplantılarında ilk soruyu sorma hakkı olan Thomas, 2009'da Obama'ya, "Ne zaman Afganistan'dan çıkacaksın? Neden orada ölmeye ve öldürmeye devam ediyoruz? Bize, Bush'un dediği gibi, 'Biz oraya gitmezsek onlar buraya gelir' gibi nedenler sunma" demişti. Tecrübeli NBC muhabiri Andrea Mitchell Twitter'dan, 1961'de Beyaz Saray'sa muhabir olarak başlayan Thomas'ın diğer kadın gazetecilere birçok kapı açtığını yazdı. Yıllar boyunca Beyaz Saray basın toplantılarında ön sırada oturduğu sandalyeye onun ismi yazılmıştı.

LÜBNANLI GÖÇMEN AİLENİN KIZI

Detroit'te Lübnan göçmeni bir ailenin kızı olarak büyüyen Thomas, Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin ilk kadın başkanı olmuştu. Daha önce hiç kadın üyesi olmayan Washington muhabirlerinin Gridiron Klübü'ne üye olmuş ve 1993'te başkanı seçilmişti. Ayrıca birçok kadın gazetecinin kariyerlerine başlamalarına büyük yardımları olmuştu. 1943'te Washington Daily News'de başlayan gazetecilik kariyeri boyunca birçok engeli aşan Thomas, 1971'de profesyonel rakibi Douglas Cornell'le evlenmişti. Cornell 1982'de ölmüştü. Kendi yazdığı biyografisi, "Beyaz Saray'da Ön Sırada: Hayatım ve Zamanlarım"da, "Başkanları, büyük zaferler ve kitlelerin hayranlığını kazandıkları zamanlarda, kişisel tatminin zirvesindeyken tanık oldum. Onları, Başkan Bill Clinton'ın sözüyle, 'kritik karar hatası' yaptıklarında, yani güçlerini kötüye kullandıkları için o zirveden düştüklerinde de gördüm" yazmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duayen gazeteci hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN