Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den kritik Hizbullah kararı

Giriş Tarihi: 22.7.2013 13:07 Güncelleme Tarihi: 22.7.2013 16:35

Avrupa Birliği, Hizbullah'ın askeri kanadını terör örgütleri listesine aldı.

Hizbullah'a yakın kaynaklar, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının örgütün askeri kanadını terör örgütleri listesine dahil etme kararının kendilerini etkilemeyeceğini öne sürdü. Kaynaklar, örgütün uzun süredir ekonomik kuşatmaya maruz bırakıldığını belirterek, bu sebeple örgütün durumunu düzelttiğini, maddi açıdan kararın anlamı olmadığını savundu.

Lübnanlı siyasilerin örgütü terör listesine koymak için çalıştıkları yönündeki iddialarla ilgili olarak kaynaklar, "2006 Temmuz'unda bizlere karşı İsrail düşmanının yanında yer alanlar, hiç şüphe yok ki bu kararda yer almışlardır, aleyhimizdeki her fırsatı değerlendireceklerdir" ifadesini kullandı.

Hizbullah örgütünden, karara ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Avrupa Birliği, bugün Lübnan'daki Hizbullah örgütünün askeri kanadının terör örgütleri listesine dahil edilmesi kararını onayladı. AB kaynaklarına göre, dışişleri bakanlarının onayına rağmen kararın yasal zeminin hazırlanması için birkaç haftalık süreye ihtiyaç duyuluyor. Aksi halde Hizbullah'ın Avrupa Adalet Divanı'na başvurup kararı iptal ettirmeye çalışabileceği belirtiliyor.

Hizbullah'ın terör örgütleri listesine dahil olmasıyla AB'de tespit edilebilen malvarlığı dondurulabilecek ve militanlarına seyahat yasağı getirilebilecek. AB Polis Teşkilatı Europol, Hizbullah'a yönelik operasyonları koordine edebilecek.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Hizbullah'ın askeri kanadının terör örgütleri listesine dahil edilmesinin Lübnan'da istikrarsızlığa neden olmasını beklemediğini kaydederek, "Teröre karşı birleşik ve güçlü olduğumuzu göstermemiz önemli" yorumunda bulunmuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de "Hizbullah'ın askeri kanadının AB'de terör eylemlerinde bulunmasına müsade edemeyiz" diye konuşmuştu.

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise "AB'nin Hizbullah'ı gerçekte olduğu gibi terör örgütü olarak adlandırması önemli" derken bu kararla birlikte örgütün Avrupa'daki faaliyetlerinin kısıtlanacağını belirtmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den kritik Hizbullah kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN