Aliyev'den gazetecilere ev hediyesi

Azerbaycan basınının 138. yıl dönümünde, hükümet 150 gazeteciye ev hediye etti.

Giriş Tarihi: 22.7.2013 16:37
Azerbaycan devleti tarafından gazeteciler için yaptırılan binanın daireleri, "Milli Matbuat Günü"nde yeni sahiplerine dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Aliyev'in de katıldığı törende, daha önceden isimleri belirlenen gazetecilere, evlerinin anahtarları teslim edildi.

Törende konuşan Aliyev, dünyada, devletin ev yaparak gazetecilere hediye etmesinin Azerbaycan dışında başka örneği olmadığını söyleyerek, daha önce bazı basın mensuplarının böyle bir öneride bulunduğunu, kendisinin de öneriyi olumlu bularak derhal gerçekleştirilmesi için talimat verdiğini kaydetti.

"Evler dağıtılırken hiçbir siyasi görüş ve fikir farklılığının dikkate alınmadığını ve şeffaf bir seçim yapıldığını" belirten Aliyev, "ülkede hiçbir konuda ayrımcılık yapılmadığını ve her konuda herkese eşit davranıldığını" ifade etti.

Azerbaycan'da basın özgürlüğü alanında yapılan reformlardan ve devletin basın mensuplarına ilgisinden bahseden Cumhurbaşkanı Aliyev, "Şimdilik 150 kişiye ev temin edildi. Fakat devlet desteğine ihtiyacı olan başka gazeteciler de var. Biz, gazetecilere destek vermeye devam edeceğiz. Evi olmayanlar için yeni binalar inşa edeceğiz" dedi.

Aliyev, daha sonra gazeteciler için yapılacak yeni binanın temel atma törenine katıldı.

AZERBAYCAN MİLLİ MATBUAT GÜNÜ

Azerbaycan ilk gazetesi olan Ekinci gazetesinin Hasan Bey Zerdabi tarafından ilk sayısının yayımlandığı 22 Temmuz 1875, ülkede Milli Matbuat Günü olarak kutlanıyor. Zerdabi'nin çıkardığı Ekinci gazetesi, dönemin zor şartları ve Çarlık Rusyası'nın uyguladığı sansür nedeni ile 1877'ye kadar sadece 56 sayı yayımlanabildi.

Dönemin çok sayıda aydın ve fikir adamını bünyesinde barındıran ve halkın eğitilmesi, toplumun çağdaş medeniyetler seviyyesine ulaştırılması için yayım yapan Ekinci, Azerbaycan basını tarafından halen gazeteciliğin beşiği olarak kabul ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliyev'den gazetecilere ev hediyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN