Muhalefet 1200 parça

Giriş Tarihi: 22.7.2013

ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir istihbarat uzmanı, Suriye'de en az bin 200 muhalif grup saydıklarını ve bu grupların radikallerce yutulabileceğini söyledi

ABD Savunma Bakanlığı'ndan istihbarat uzmanı David Shedd, dün yaptığı bir konuşmada Suriye lideri Beşar Esad'a karşı ülkede en az bin 200 tane muhalif grup bulunduğunu, El Nusra gibi radikallere karşı bir adım atılmaması durumda ise bu küçük grupların yutulacağını söyledi. ABD Savunma İstihbarat Kurumu Başkan Yardımcısı Shedd, El Nusra ve Irak El Kaidesi'nin Suriye'ye karşı büyük bir tehdit yarattığını ve iç savaşın aylar veya yıllar sürebileceğini söyledi. "En az bin 200 muhalif grup saydık. Çoğu yerel gruplar ve temiz su gibi yerel sorunlarla ilgileniyorlar" dedi. Radikal gruplar hakkında, "İşleri bitince gitmeyecekler. Esad, Nusayri bölgesine çekilirse, ülkenin geri kalanını yönetmek için diğer gruplarla çatışacaklar" dedi. Kendi kurumunun Esad'ın hemen devrilmeyeceğini bildiğini söyleyen Shedd, "En erken tahminimiz bu yılın başıydı ve o da olmadı" dedi. İyi ve kötü muhalifleri ayırmanın zor ancak gerekli bir görev olduğunu belirten istihbarat uzmanı, ABD'nin bölgedeki müttefikler üzerinden konuya dâhil olmasının en iyi seçenek olduğu söyledi.

"KİMYASAL SİLAH KULLANILDI"
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ise, rejimin Şam'ın Yermuk semtinde kimyasal silah kullandığını ileri sürdü. Öte yandan Suriye resmi televizyonu dün, Esad'a destek veren Suriye Elektronik Ordusu adlı hacker grubunun sosyal medya sitesi Tango ile Truecaller'ı hackleyip muhaliflere ait birçok bilgiyi çaldığını açıkladı. Dün Esad güçlerinin ülkenin kuzeydoğusunda son bir haftadır yürüttüğü taarruzu devam ettirdiği ve ayrıca Humus'ta rejim güçleri ve Hizbullah milislerinin ağır silahlarla muhalif bölgelere saldırdığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalefet 1200 parça
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN