Fas'ta hükumet krizi

Fas Kralı 6. Muhammed, hükümetin koalisyon ortağı İstiklal Partisine mensup bakanların istifasını kabul ederek, yeni kabine oluşuncaya kadar görevlerinde kalmalarını istedi.

Giriş Tarihi: 23.7.2013 10:31 Güncelleme Tarihi: 23.7.2013 13:06
Fas Krallık Divan'ından yapılan açıklamada, Başbakan Abdulilah Benkiran tarafından İstiklal Partisi bakanlarının istifalarının Kral 6. Muhammed'e sunulduğu ve kralın istifaları kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, Kral 6. Muhammed'in istifa eden bakanlardan yeni kabine oluşuncaya kadar görevlerine devam etmelerini istediği ve ayrıca başbakanın yeni çoğunluk hükümeti oluşturma görüşmelerine başlayabileceği kaydedildi.

İstiklal Partisi, 11 Mayıs'ta, hükümetin bireysel kararlar alması, yolsuzluğu teşvik eden politikalar benimsemesi ve Başbakan Abdülilah Benkiran'ın, parti liderliği ile hükümet görevini birbirine karıştırmasını ileri sürerek hükümetten çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

Fas'ta iki hafta önce hükümet ortaklarından İstiklal Partisi üyesi olan Ekonomi ve Maliye Bakanı Nizar Bereke, Enerji Maden Su ve Çevre Bakanı Fuad ed-Duveyri, Yurt Dışındaki Faslılardan Sorumlu Bakan Abdullatif Mazuz, Sanayi Bakanı Abdussamed Kuyuh'un yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Yusuf el-İmrani, hükümetteki görevlerinden istifa etmişti.

İstiklal Partisi liderlerinden Kerim Galab'ın başkanlık ettiği 395 üyeli Fas Meclisi'nde 60 milletvekiline sahip İstiklal Partisi'nin çekilmesiyle koalisyon hükümetinin meclisteki sandalye sayısı 220'den 160'a düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fas'ta hükumet krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN