Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa isyanı ve coşkusu

Giriş Tarihi: 24.7.2013

13 Mart'ta Papa seçildikten sonra ilk yurtdışı gezisi için Brezilya'ya giden Papa Francis'i on binlerce genç coşku içinde karşıladı. Ancak Papa'nın ziyareti için 52 milyon dolar harcanmasına kızan göstericiler ise güvenlik güçleriyle çatıştı

Katolik âleminin Arjantinli ruhani lideri Papa Francis'in, ilk yurtdışı ziyareti bir yanda coşku diğer tarafta da isyanla başladı. Vatikan'ın organize ettiği ve bu yıl Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinin ev sahipliği yaptığı Dünya Gençlik Günleri'ne katılan Papa Francis'i on binlerce genç sevinçle karşıladı. Havaalanından şehir merkezine mütevazı bir arabayla giden Papa'nın çevresi sürekli kalabalıklar tarafından kesildi. Hatta şoför, güvenlik yolunu kaçırınca Papa bir anda kalabalığın arasında kaldı. Güvenlik güçleri kalabalığı kontrolde zorlansa da Papa sürekli gülümseyerek yanına gelen herkesi kucakladı. Özel yapım zırhlı Papamobil isimli aracını Vatikan'da bırakan Papa, şehir merkezinde de etrafı açık aracına bindi. Papa Francis, burada kalabalığı selamlayarak karşılama törenini tamamladı. Daha sonra hükümet konağına giden Papa, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ise öfkeli bir grup ile güvenlik güçleri arasında olaylar çıktı. Uzun süredir ülkedeki yolsuzluğu protesto eden öfkeliler, bu kez de Papa'nın ziyareti için harcanan 52 milyon doları eleştirdi. Göstericiler, "Papa'ya sorunumuz yok, öfkemiz siyasilere" sloganları attı. Polis, göstericileri göz yaşartıcı gazlarla dağıttı. Onlarca kişi gözaltına alındı. Ordu da, Papa'nın bugün ziyaret edeceği kutsal bir mekânda ev yapımı patlayıcı madde bulduklarını duyurdu. Bomba etkisiz hale getirildi.

1 MİLYON GENÇ GELECEK
13 Mart'ta seçildikten sonra ilk yurtdışı ziyareti için doğduğu kıtaya giden Papa'yı havaalanında Devlet Başkanı Dilma Rousseff karşıladı. 1 hafta sürecek ziyarette Papa'yı 30 bin polis koruyacak. Festivale 1 milyon kişinin katılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa isyanı ve coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN