Muhalifler yerel yönetimler kuruyor

Suriyeli muhalifler kurtarılmış bölgelerde yerel yönetimler kuruyor. Halep ve çevresinde örgütlenen yerel yönetimler belediyecilik, tapu, yargı ve asayiş alanında teşkilatlanıyor.

Giriş Tarihi: 25.7.2013 12:32 Güncelleme Tarihi: 25.7.2013 13:28
Çeşitli muhalif grupların birleşmesinden oluşan ve kurtarılmış bölgelerin tümünde faaliyet gösteren yerel yönetim komisyonlarında, hakim ve kadıların yanı sıra çeşitli alanlarda görev yapan memurlar bulunuyor.

Yerel yönetimler suçluların bulunması ve cezalandırılması, anlaşmazlıkların çözülmesi, mahkemelerin oluşturulması gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor. Evlilik, boşanma, tapu işlemleri, hırsızlık olayları gibi pek çok kamusal sorun da yerel yönetim merkezlerinde ele alınıyor.

Kurtarılmış bölge ilan edilen kentlerde uygulanmaya başlanan yerel yönetim merkezlerinden biri de Halep'teki Firdevs bürosu. Bürodaki işlemler bilgisayarla kayıt altına alırken, evraklarda yönetimin resmi damgası kullanılıyor.

Yerel Yönetim Komisyonu Başkanı Ebu Süleyman, "Komisyon birçok muhalif tugay tarafından oluşturuldu. Merkezimiz halen Halep ve çevresindeki bölgelerde faaliyetlerini sürdürüyor. Kamuyu ilgilendiren bütün davalarla ve sorumluluk gerektiren işlerle yönetimimiz ilgileniyor" diye konuştu.

Halep ve kırsalı yerel yönetiminin, kurtarılmış bölgelerde asayişin sağlanmasında önemli rol oynadığını vurgulayan Ebu Süleyman, "Yerel Yönetim için polis birimi kuruyoruz. Bu birim, yönetimin uygulama alanındaki kolluk gücünü oluşturacak" dedi.

Emniyet biriminin, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde asayişi sağlama görevini üstleneceğini dile getiren Ebu Süleyman, söz konusu birimin, sivillerin hakların korunması için çalışacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalifler yerel yönetimler kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN