6 milyon mülteci

BM verilerine göre, Suriye'deki iç savaştan yurtdışına kaçan mülteciler ile ülke içinde yerlerini değiştirenlerin sayısı 6 milyonu buldu. Ölenlerin sayısı ise 100 bini geçti

Giriş Tarihi: 26.7.2013
İngiliz Guardian gazetesi, dünkü baskısının neredeyse tamamını ve internet sayfasının da çok geniş kısmını Suriyeli mültecilere ayırdı. Haberlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre; Suriye'den komşu ülkelere kaçanların sayısının 1 milyon 864 bin 486 olduğu ve ülke içinde evlerini terk edenlerin sayısının da 4 milyon 250 bin olduğu belirtildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da dün iki yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta ölenlerin sayısının 100 bini geçtiğini açıkladı. Uzmanlar gazeteye "Suriyeli mültecilerin durumu, 1967'deki Filistinlilerin göçü gibi kalıcı bir nüfus hareketine dönüşebilir" uyarısı yaptı. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in ise "Durum artık küresel barış ve güvenliğe yönelik gerçek bir tehdide dönüştü" sözlerine yer verildi. Guardian'ın internet sayfasında da "1 milyon 864 bin 486 mülteci ile hayat" başlığı altında Türkiye ve Ürdün'de oluşturulan kamplarda kalan mültecilerin hayatı aktarıldı.

TECAVÜZ SİLAHI

Kamplarda kalan kadınlarla ilgili "Çocuklar katliamlara şahit oldu, annelerin gözlerinin önünde oğulları öldürüldü, aileler evlerinin yağmalanmasını ve yakılmasını izledi. Ama Suriyeli mültecilerin tartışmayı kabul etmediği tek bir şiddet eylemi var: O da tecavüz..." ifadesine yer verildi. Ürdün'deki Zateri Kampı'nda kalan Um Firas isimli kadın, "Kocam bir yılı aşkın süredir kayıp. Kızım bir gün kendini saatlerce güneşte yaktı ve bana 'Eğer derim kararırsa Şebbihalar bana tecavüz etmez' demişti" sözlerine yer verilirken, Reyhanlı'da yaşayan Murhaf isimli kadının da "Reyhanlı'daki patlamadan sonra çok korktuk ama şimdi Türk komşularımızla çok iyi geçiniyoruz" sözleri gazetede yer aldı.

Yeni katliam: 191 yakılmış ceset
Suriye'nin Halep kentine bağlı Resmun Nefil beldesinde 191 kişinin katledildiği ortaya çıktı. Anadolu Ajansı'na bilgi veren Suriye Genel Devrim Konseyi, 22 Haziran tarihinde Esad güçleri ile Hizbullah milislerinin Resmun Nefil beldesine düzenlediği saldırıda, aralarında küçük yaşta çocukların da bulunduğu 191 sivilin, bıçaklarla ve ateşli silahlarla öldürülerek cesetlerinin yakıldığını açıkladı. Bölgeyi dün ele geçiren muhalifler, yakılmış cesetlerin kalıntılarıyla karşılaştıklarını aktardı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 milyon mülteci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN