Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahire'de gergin cuma!

Mısır'da darbe taraftarları ile karşıtlarının gösteri yaptığı Kahire'de binlerce asker ve polis yoğun güvenlikleri aldı.

Giriş Tarihi: 26.7.2013 16:14 Güncelleme Tarihi: 26.7.2013 17:33
Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'nin "halkın meydanlara inmesi" yönündeki çağrılarının ardından darbe yandaşları Tahrir Meydanı'nı doldurmaya başladı. Mısır bayrakları taşıyan kalabalık, darbeyi gerçekleştiren Sisi yanlısı sloganlar atıyor.

Adeviye Meydanı'nda ise darbe karşıtları gösteri yapıyor. Göstericiler meydanda topluca cuma namazı kıldı. Namazı Müslüman Kardeşlerin önde gelen isimlerinden Şeyh Abdülrahman el Bar kıldırdı.

El Bar, Cuma hutbesinde gösterilerin barışçıl şekilde gerçekleşmesinden asla vaz geçmeyeceklerini belirterek, herhangi bir Mısırlı'nın kanının dökülmesinin haram olduğunu söyledi.

Ülkenin yaşadığı zulüm ve zorlukların da bir gün geride kalacağını belirten El Bar, "Biz Sisi'ye diyoruz ki eğer geri dönmezsen pişman olacaksın. durum çok şiddetli ya Rab! Çok sabrettik, bize vadettiğin zaferi bize indir ya Rab" diye dua etti.

Kahire sokaklarında darbe karşıtları ile yandaşları arasında bir çatışma ihtimaline karşı binlerce asker ve polis görev yapıyor. Başkentin belli noktalarında askeri araçlar ve tanklar mevzilenmiş durumda.

Askeri helikopterler Tahrir üzerinde uçuş yapıyor

Mısır'ın başkenti Kahire'de askeri helikopterler gösterilerin yapıldığı meydanlar üzerinde uçuş yapıyor.

Mısır'da 3 Temmuz'da yaşanan askeri darbeden sonra yapılan gösteriler devam ediyor. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları Kahire'deki Raba El Adaviye meydanında toplanırken, darbe yanlısı göstericiler de Tahrir meydanında bir araya geliyor.

Mısır'da darbenin yapıldığı günlerde askeri uçaklar Kahire semalarında gösteri yaparken, bugün de askeri helikopterler meydanlar üzerinden uçuşlar yapıyor. Tahrir meydanı üzerinde uçuş yapan askeri helikopterler arasında taarruz helikopteri Apache dikkat çekiyor.

Apache Tahrir meydanı üzerinde dönerek alçak uçuşlar gerçekleştiriyor.

İskenderiye'de çatışma
Mısır'ın İskenderiye şehrinde de bugün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve darbeyi destekleyen göstericiler arasında çatışma yaşandığı bildirildi.

Yerel CBC televizyonu, İskenderiye'deki Gaid İbrahim Camii yakınında karşıt görüşlü göstericiler arasında çatışma yaşandığını duyurdu. Daha önce burada yaşanan çatışmalar aşırı şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Mısır Sağlık Bakanlığı ise başkent Kahire ve Dimyat şehirlerinde yaşanan çatışmalarda 24 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kahire'nin Şubra mahallesinde de Mursi karşıtları ve darbeyi destekleyen göstericiler arasında çatışma yaşandığı belirtildi. Çatışma öğleden sonra başlarken, uydu televizyonu ONTV bir birine taş atan göstericilerin görüntülerini yayınladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahire'de gergin cuma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN