'de sandık başına gidiyor

Giriş Tarihi: 27.7.2013 16:46

Cumhuriyet Meclisi'nde görev yapacak 50 milletvekilinin belirleneceği milletvekilliği erken genel i, yarın yapılıyor.

19 Nisan 2009'daki son den yaklaşık 3 yıl sonra yapılacak milletvekilliği erken genel seçiminde, 'de kayıtlı toplam 172 bin 803 oy kullanabilecek. Oy vermek için 670 sandık kurulacak. Yarın, 5 partiden 250 ve 7 de bağımsız aday olmak üzere toplam 257 aday Cumhuriyet Meclisi'nde yer almak için yarışacak. Lefkoşa'dan 16, Gazimağusa'dan 13, Girne'den 10, Güzelyurt'tan 6 ve İskele'den de 5 milletvekili seçilecek. Ülke genelinde yüzde 5 seçim barajını aşan partiler ile adaylar, oy oranlarına göre Meclis'te temsil edilme şansı bulacak.

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP UG) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) pazar günkü seçimde seçmenlerden oy talep ederken, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) ise seçimleri boykot çağrısı yaptı. BKP çatısı altında Toplumsal Varoluş Güçleri adayları da seçime girdi.

SEÇİM YASAKLARI BAŞLAYACAK
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayımlanan seçim takvimi uyarınca seçim propaganda süreci bugün saat 18.00'de tamamlanacak. Resmi propaganda döneminin sona ermesiyle seçim günü yasakları başlayacak ve yarın saat 19.00'a kadar devam edecek. Yasa gereğince, oy verme gününde uyulması gereken diğer yasaklar şöyle:

'Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasaktır. Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz.'

KKTC genelinde oy verme işlemi yarın saat 08.00'de başlayacak ve 18.00'e kadar kesintisiz devam edecek. Yarın, Lefkoşa'da 54 bin 487, Gazimağusa'da 45 bin 184, Girne'de 33 bin 703, Güzelyurt'ta 21 bin 130 ve İskele'de de 18 bin 299 seçmen oy verme hakkına sahip. 19 Nisan 2009'da yapılan son genel seçimde 161 bin 373 kayıtlı seçmen bulunuyordu. Buna göre seçmen sayısı 3 yılda 11 bin 430 kişi arttı.
Seçimde kullanılacak oy pusulasında 1. sırada CTP-BG, 2. sırada DP-UG, 3. sırada BKP, 4. sırada TDP, 5. sırada UBP yer alırken, bağımsızlar da soyadlarına göre sıralanıyor. Oy verme işlemini gerçekleştirebilmek için seçmenin kimlik kanıtlayıcı belge sunması gerekiyor. Engelli seçmenin veya yakınının oy vermede zorlukla karşılaşmaması için durumuyla ilgili İlçe Seçim Kurulu'nu bilgilendirmesi gerekiyor.

SEÇMEN KARTI GÖSTERMEK KOŞUL DEĞİL
Seçimlerde seçmen kartları oy kullanma koşulu olmayacak. Seçmen kartı ulaşmayan kişiler www.mahkemeler.net adresinden kimlik kartı numarasını girerek, oy kullanacağı sandıkla ilgili bilgi alabilecek. Oy vermek için sandığa giden kişi KKTC kimlik kartı, KKTC pasaportu veya KKTC sürüş ehliyeti; polis ise polis kimlik kartını göstererek oy kullanabilecek. Oy verme yerine giren kişilerin yanlarında fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi kayıt yapmaya elverişli cihaz bulundurması yasak.

Milletvekilliği erken genel seçiminde seçmenin oyunu kullanırken 3 seçeneği var. Seçmenler, 'mühür', 'mühür+tercih' ve 'karma' şeklinde oy kullanabilecek. Seçmenlerin oyunu siyasal partilerden biri lehine kullanmak isterse oy pusulası üzerinde o siyasal partinin adının ve ambleminin altında yer alan kare içerisine 'Evet' mührünü sadece bir defa basması gerekiyor. Oyunu siyasal partilerden sadece biri lehine 'Evet' mührü basarak kullanan seçmenler, arzu ederse mühür bastığı parti listesinde bulunan adaylardan bir kısmının ad ve soyadları karşısında bulunan kare içerisine işaret koymak suretiyle tercih hakkını kullanabilecek.

YSK, ilçeler itibarıyla kullanılabilecek tercih sayılarını da şöyle belirledi:

'Lefkoşa 8, Gazimağusa 6, Girne 5, Güzelyurt 3, İskele 2'
Bu sayılardan az veya çok tercih işareti bulunan oy pusulaları tercihsiz oy pusulası sayılacak. 28 Temmuz'daki seçimde farklı siyasi partilerden veya bağımsız adaylara oy vermek isteyen seçmenler 'karma oy' kullanabilecek. Oyunu adaylara karışık olarak vermek isteyen seçmenlerin, oy vermek istediği adayların ad ve soyadları karşısındaki kare içerisine işaret koyacak. Lefkoşa'da en az 8, en çok 16; Gazimağusa'da en az 6, en çok 13; Girne'de en az 5, en çok 10; Güzelyurt'ta en az 3, en çok 6; İskele'de en az 2, en çok 5 adaya karma oy verilebilecek. Karma oy verenlerin 'Evet' mührünün kesinlikle kullanmaması gerekiyor.

Milletvekilliği erken genel seçiminde, Lefkoşa'da 207, Gazimağusa'da, 172 Girne'de 132, Güzelyurt'ta 83, İskele'de 76 olmak üzere toplam 670 sandık bulunacak. Her sandıkta ilçe seçim kurullarınca düzenlenen kursta eğitim alan 3'er görevli, ayrıca siyasi partilerin gözlemcileri görev yapacak. Yüksek Seçim Kurulu ile İlçe Seçim Kurulları'nın personeli de işbaşında olacak.

YSK seçim sonuçlarını geçmiş yıllarda olduğu gibi internet üzerinden ve Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) aracılığıyla duyuracak. Sonuçları Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) değerlendirecek. Seçim sonuçları YSK Başkanı Nevvar Nolan tarafından ve YSK'nın web sitesinden de açıklanacak. Seçim sonuçları 'www.mahkemeler.net' adresinden açılacak linkten takip edilebilecek.

SONUÇLARIN 19.00'A KADAR HER TÜRLÜ YAYIN ORGANI TARAFINDAN DUYURULMASI YASAK
5/1976 sayılı Seçim ve oylaması Yasası'nın 104. maddesi uyarınca 28 Temmuz Pazar günü saat 19.00'a kadar radyo ve televizyonlar ile her türlü yayın organı tarafından seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Radyo ve televizyonlarda ise 19.00-21.00 saatleri arasında seçimle ilgili olarak sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek, saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak.

YSK seçim sonuçlarının saat 24.00'e kadar büyük ölçüde sonuçlanmasını hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC'de halk sandık başına gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN