Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meydan savaşları

Mısır'da darbeyi destekleyenler ile Mursi taraftarları meydanlara aktı. İskenderiye'de çıkan çatışmalarda 5 kişi öldü. Ordunun müdahale etme ihtimali nedeniyle büyük olayların yaşanmasından endişe ediliyor

Giriş Tarihi: 27.7.2013
3 Temmuz'daki darbenin ardından yaklaşık 200 kişinin öldüğü Mısır, dün en gergin günlerinden birini yaşadı. İlk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı darbe yapan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Abdulfettah El Sisi'nin, "terörizme karşı cuma günü sokağa çıkın" çağrısına destek verenler başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda toplandı. Beklenen ilgiyi görmeyen gösterilerde Sisi'nin posterlerini açan kalabalık "Halkın adamı" sloganları attı. Dün de "Şiddet ve terörle mücadele etmek için güç kullanacağı uyarısı" yapan ordunun Tahrir çevresini kuşattığı görüldü. Tahrir Meydanı'na çıkan sokaklar tanklar tarafından tutulurken askeri helikopterler gün boyu Kahire'nin üstünde uçtu. Ordudan yapılan "cuma gününe kadar gösterilerinize son verin" ultimatomuna rağmen Mursi destekçileri yine meydanları doldurdu. Darbe gününden bu yana başkentteki Raba El Adaviye meydanında oturma eylemi yapan Mursi destekçileri 'darbeyi devireceğiz' sloganları attı. Mursi hakkında dün çıkarılan 15 günlük tutuklama kararı da darbe karşıtlarının öfkesini artırdı. Cuma namazı sonrası Kahire'nin kuzeyindeki Şubra bölgesinde gösteri yapan darbe karşıtlarına "Baltacı" denilen suç gruplarının saldırdığı, yaralananlar olduğu bölertildi. Sağlık Bakanlığı Kahire ve Dimyat şehirlerinde yaşanan çatışmalarda 24 kişinin yaralandığını açıkladı. Dün en büyük endişe ise ordunun Mursi destekçilerine müdahale etme ihtimali oldu. Müslüman Kardeşlere müdahalenin büyük çatışmalara dönüşeceğinden korkuluyor. Öte yandan, İskenderiye kentinde darbe karşıtı göstericiler ile darbe destekçileri arasında çıkan çatışmalarda 5 kişi öldü, 146 kişi yaralandı. Sina bölgesinde ise askeri kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 2 sivilin öldüğü 3 askerin yaralandığı belirtildi.

Darbeden Muhammed Mursi'ye pranga
Mısır'daki 3 Temmuz darbesinden bu yana ordunun gözaltında tuttuğu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye ilk resmi tutuklama kararı çıktı. Nerede tutulduğu bilinmeyen Mursi'nin, "ülkede düşmanca eylemler yürütmek, Hamas için casusluk yapmak ve Hüsnü Mübarek'i deviren olaylar sırasında 14 gardiyanın ölümüyle sonuçlanan hapishaneden kaçmak" suçlarından 15 günlük hapis cezasına çarptırıldığı duyuruldu. Mursi'nin soruşturmasına ayrıca gizlilik kararı kondu. Müslüman Kardeşler, Mursi'ye verilen hapis cezasını "Mübarek rejimine dönüşün göstergesi" olarak nitelendirdi. Mursi'ye yeni hapis kararı BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Mursi ile Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinin serbest bırakılmasını veya durumlarının şeffaf bir şekilde gözden geçirilmesini istemesinin ardından alındı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meydan savaşları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN