Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 ölüye rağmen katliam demediler

Mursi'nin indirilmesine "darbe" yerine "müdahale" diyen dünya basını, Mısır'da 200'den fazla Mursi yanlısının öldürülmesini de "katliam" yerine"iki taraf arasında çatışma" olarak duyurdu

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Mısır'da önceki sabah darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçilerine güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu 200'den fazla insanın hayatını kaybetmesi, Batı medyasında "yanlı" yorumlarla verildi, katliamın boyutları ve failleri görmezden gelindi. Dünya basını genel olarak "katliam" yerine "çatışma" tabirini kullanırken, birçok kaynakta yaşananların sorumlusu olarak Müslüman Kardeşler'in haftalardır sokaklarda düzenlediği gösteriler gösterildi.

BBC FAİLLERİ 'ES GEÇTİ
'
Dünya medyasının çoğunluğu, 3 Temmuz'da Mısır'da gerçekleşen askeri darbeye için de 'darbe' değil "müdahale" demeyi tercih etmişti.
İngiliz yayın kuruluşu BBC, darbe karşıtlarının üzerine güvenlik güçleri tarafından ateş açılmasını "Kahire'deki protestolarda çok sayıda kişi öldü" ifadesiyle okurlarına iletti. Haberde, hayatını kaybedenlerin kim tarafından öldürüldüğü belirsiz ifadelerle geçiştirilirken, internet sitesinde, Mursi taraftarlarının düzenlediği protesto gösterileri sırasında çıkan çatışmalarda 100'dan fazla kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. İngiliz The Guardian gazetesi ise Mısır'daki ölümleri "Çatışmalarda çok sayıda Mursi taraftarı öldürüldü" başlığıyla duyurdu.

RESMİ AÇIKLAMA ESAS ALINDI

Amerikan CNN televizyonu, polisle çatışan göstericilerden 75'inin öldüğü bilgisini vererek, olayı sanki çift taraflı bir çatışmaymış gibi sundu. CNN, Muhammed Mursi'nin devrilerek hapse mahkûm edilmesinden sonra Mısır'daki siyasi ayrışmaların daha da derinleştiğine işaret etti.
Bir başka Amerikalı yayın kuruluşu Fox TV, Mısır hükümetinin resmi açıklamalarına ve verilerine itibar etti. Haberlerinde Müslüman Kardeşler adına yapılan açıklamalara ise hiç yer vermedi. Hayatını kaybedenlerin kim oldukları ve faillerin kimliğine de değinilmedi. ABD'nin New York Daily News gazetesi ise çok sayıda göstericinin öldüğünü ve çıkan olayların, 2011'deki devrim sürecinden bu yana yaşanan en kanlı şiddet hadisesi olduğunu vurguladı.

SADECE NYT 'KATLİAM' DEDİ

Rus devlet televizyonu RT, "çatışma" ifadesini kullanmadan, Mısır güvenlik güçlerinin Muhammed Mursi destekçilerinin üzerine ateş açtığını duyurdu. Ölü sayısı konusunda da Mısır Sağlık Bakanlığı verileri esas alındı.
Mısır'da yaşananlar hakkında "katliam" tanımını kullanan tek gazete ise ABD'de yayımlanan New York Times oldu. Gazete, Mısırlı yetkililerin protestoculara yönelik vahşi bir saldırı düzenlediğini kaydederek, bunun son 3 hafta içinde Mursi yanlılarını hedef alan ikinci katliam olduğunu hatırlattı.
ABD merkezli uluslararası haber ajansı Associated Press (AP) ajansı yaşananları Mursi yanlılarıyla güvenlik güçleri arasında ki karşılıklı çatışmalar olarak duyurdu. ABD basını da AP'nin haberlerini aynen aktardı. İngiliz Reuters ise, Mısır güvenlik güçlerinin Mursi taraftarlarını öldürdüğünü belirterek, olayların Savunma Bakanı Sisi'nin halkı sokağa çıkmaya çağırmasından hemen sonra gerçekleştiğine işaret etti.

'KÖRFEZ BASINI DA SAĞIR'
Mısır'ın başkenti Kahire'de olayları yakından izleyen Anadolu Ajansı muhabiri Mehmet Kemal Firik, basının tavrını eleştirdi. Körfez ülkeleri ve ABD medyasında karartma yapıldığını söyleyen Firik, "Tarafsız bir şekilde haber yapmak çok mu zor. Şurada şu olay oldu, şu kadar insan öldü bile diyemiyorlar. Bilinçli bir karartma uygulanıyor. Bu tavrıyla Mısır'da basının sadece kulak tıkadığını değil, zulme ortak olduğunu düşünüyorum" dedi.

Kerry'den barışçıl gösteri vurgusu...

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesine 'darbe' diyemeyen ABD yönetiminden, yaşanan son katliamın ardından Mısır yönetimine uyarı geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısırlı yetkililerle telefonda görüşerek, protestocuların barışçıl gösteri yapma haklarına saygı duyulmasını istedi. Kerry, her iki tarafa da mantıklı ve anlamlı bir politik diyalog için çağrıda bulundu.

HRW: Sorumlu Mısır yönetimi
Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Kahire'de yaşanan katliamla ilgili özel bir rapor yayımladı. Raporda çatışmaların, Kahire'deki Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda oturma eylemi yapan Müslüman Kardeşler üyelerinin başlarına ve göğüslerine ateş açılması sonucu patlak verdiği vurgulandı. Görgü tanıklarının ifadelerine yer verildi, Mısır yönetimi kınandı ve olaylarla ilgili soruşturma başlatılması istendi. Öte yandan Kahire'deki katliam, Mısırlı yöneticilerin de gündeminde. Darbenin en büyük destekçilerinden ve cunta yönetimi tarafından cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanan Muhammed Baradey, güvenlik kuvvetlerinin aşırı güç kullanımını kınadı. Yine darbenin destekçilerinden Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib de ölenler için rahmet diledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 ölüye rağmen katliam demediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN