3 milyon kişiye vaaz

Brezilya'da Copacabana plajını dolduran 3 milyon kişi, Papa'yı coşku içinde dinledi. Papa, "İsa'nın verdiği şey, Dünya Kupası'ndan daha büyük" dedi

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Arjantinli papa Francis'in Brezilya gezisi milyonlarca kişiyi sokaklara dökmeye devam ediyor. Önceki gece Rio de Janeiro'nun ünlü Copacabana plajında 3 milyon kişi, Papa'nın vaazını dinledi. 4 kilometre uzunluğundaki plajda toplananlar aynı zamanda Dünya Gençlik Günü'nün son gününü de kutladı. Rekor kalabalık, 2011 Madrid (1 milyon) ve 2002 Toronto (650 bin) Dünya Gençlik Günü rekorlarını da büyük bir farkla tarihe gömdü. Francis, "radikal papa" lakabına uygun söylemlerine Brezilya'da da devam etti. Gelecek Dünya Futbol Şampiyonası'nın düzenleneceği ülkede, gelir adaletsizliği gibi nedenlerle kısa süre önce protesto gösterileri yapan gençliğe hitap eden Papa Francis, "Hazreti İsa'nın bize verdiği şey, Dünya Kupası'ndan çok daha büyük" dedi. Gözyaşları ve alkışlar arasında dinlenen konuşmadan sonra, Papa'nın pazar vaazı için milyonlarca kişi yerlerini bırakmadan plajda sabahladı.

'ENTEL MESAJLARA GEREK YOK'
Önceki gün birçok ülkeden gelen bin kadar piskoposla da bir araya gelen Papa Francis, kilisenin entelektüel mesajlarını eleştirip, sıradan Katoliklerin bu karmaşık söylemleri anlamadığını ve insanların aslında istediği şeyin Katolikliğin merkezindeki sevgi, affedilme ve merhamet olduğunu söyledi. Papa, "Bazen, insanlar söylediklerimizi anlamadıkları için onları kaybediyoruz. Dilin basitliğini unuttuk" dedi. Francis, son yıllarda yüz binlerce Katolik inananı Protestan veya Evanjelik kiliselere kaybetmelerinin temel nedeninin entelektüellik olduğunu da savundu. Papa, kilisenin yoksulların ihtiyaçlarından ve önceliklerinden uzak olmasının bunun ana nedeni olduğunu da sözlerine ekledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 milyon kişiye vaaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN