Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış görüşmeleri 5 yıl sonra yeniden

Giriş Tarihi: 30.7.2013

İsrail ve Filistin tarafları, 2008'de kesintiye uğrayan direkt barış görüşmelerini yeniden başlatmak için Washington'da bir araya geliyor

İsrail ve Filistin'i temsil eden heyetler, 5 yıllık kesintinin ardından direkt barış görüşmelerini yeniden başlatmak üzere ABD'nin başkenti Washington'da bir araya geliyor. İsrail tarafına Filistin'le Müzakerelerden Sorumlu Bakan Tzipi Livni başkanlık ederken, masada Filistin adına Saib Erakat liderliğinde bir heyet oturacak. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi olarak atadığı Eski İsrail Büyükelçisi Martin Indyk ise ABD adına görüşmelerde yer alacak. 2007'de Filistin Devlet Başkanı Abbas ile dönemin İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in ABD'nin Annapolis kentinde bir araya gelmesiyle başlatılan bir önceki süreç, İsrail'in 2008'de Gazze'ye düzenlediği saldırı nedeniyle askıya alınmıştı. Kerry'nin yoğun diplomasi trafiğinin ardından yeniden müzakerelere başlamayı kabul eden tarafların üzerinde tartışacağı birçok kritik konu bulunuyor. Abbas yönetimi, içinde Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'ün de yer aldığı, 1967 sınırları çerçevesinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını şart koşarken, İsrail tarafı Kudüs'ün mevcut durumunu değiştirmekte isteksiz davranıyor. Bu arada ABD Başkanı Barack Obama da müzakelerin tekrar başlamasını, "Önlerinde zorlu çalışmalar ve zorlu seçimler bulunsa da ileriye doğru umut vadedici bir adım" olarak nitelendirdi. Obama, "ABD, iki devletli çözüm ile yan yana barış ve güvenlik içinde yaşama amacı doğrultusunda bu müzakelerde, onları desteklemek için hazır durmaktadır" ifadesini kullandı.

İSRAİLLİ BAKAN: ÇOK ARAP ÖLDÜRDÜM
Yeniden başlayacak olan barış görüşmeleri çerçevesinde Filistinli esirlerden bazılarının serbest bırakılacak olması, İsrail hükümetinde tartışmaya yol açtı. "Teröristlerin serbest bırakılmasına karşıyım" sözü basına yansıyan Sanayi Bakanı Naftali Bennett'in kabine toplantısında "Hayatım boyunca çok Arap öldürdüm, bence bunda hiçbir sorun yok" dediği ortaya çıktı. Bennett'in, Filistinli tutukluların serbest bırakılması konusundaki oylamada da olumsuz oy kullandığı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış görüşmeleri 5 yıl sonra yeniden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN