Yeni katliam korkusu

Giriş Tarihi: 30.7.2013

Yönetim, meydanı terk etmeyen yanlılarına "eve dönme" çağrısı yaptı. İçişleri Bakanı gösterileri ne şekilde olursa olsun bitireceklerini söyledi

'da 3 Temmuz'da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından devrik Cumhurbaşkanı Muhammed taraftarlarının ülkenin sokak ve meydanlarındaki nöbeti devam ediyor. Askeri cuntanın "Evlerinize dönün" çağrısına r ağmen gösterileri sürdüren Mursi taraftarları, darbe sürecinde iki kez yaşanan katliama rağmen protestoları sonlandırmamakta kararlı görünüyor. Ancak askeri yönetimin uyarısı, önümüzdeki günlerde yeniden kanlı olayların ve yeni katliamların yaşanabileceğine dair endişeleri artırıyor.

"EVE DÖNÜN" ÇAĞRISI
Önceki gün sokak gösterilerinin bitirilmesini kesin bir dille isteyen Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, gösterileri ne şekilde olursa olsun sona erdireceklerini açıkladı. Ülkenin istikrarının bozulmaması için her türlü tedbiri alacaklarını kaydeden Bakan İbrahim, Kahire'deki Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarında toplanan kalabalıkların artık evlerine dönmeleri gerektiğini belirtti. İlk günden beri Mısır ordusunun yanında saf tutan Mısır medyasında da Müslüman Kardeşler'in düzenlediği gösterilerden insanların rahatsız olmaya başladığıyla ilgili haberlerin artış göstermesi dikkat çekiyor.

İKİ KATLİAM YAŞANDI
Kahire'de 8 Temmuz ve 27 Temmuz'da düzenlenen iki ayrı katliamda toplam 250'den fazla insanın hayatını kaybetmesi, Mısır ordusunun bundan sonra da benzer katliamlara girişebileceği korkularını da beraberinde getirdi. 8 Temmuz'da Cumhuriyet Muhafız Alayı önünde oturma eylemi yapan ve ardından sabah namazı kılan insanların üzerine ateş açan Mısır güvenlik güçleri en az 50 kişinin ölümüne yol açmıştı. 27 Temmuz'daki katliamda ise Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda protesto gösterisi yapan Mursi yanlılarına sabaha karşı ateş açılması sonucu en az 200 kişi hayatını kaybetmişti. Mısır'daki kıyıma dünyanın seyirci kalmasından şikâyetçi olan Müslüman Kardeşler, uluslararası camiaya çağrıda bulunarak, yeni katliamlara izin verilmemesini istedi. Teşkilat adına açıklamalarda bulunan resmi sözcü Cihad Haddad, Mısır'da güvenlik güçlerinin öldürmek kastıyla ateş açtıklarını belirterek, durumun vahametine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni katliam korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN