Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mursi ile ilk temas

AB Dışişleri Yüksek Komiseri Ashton'ın önceki gece görüştüğü Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mursi'ye, gösterilerin sona erdirilmesi karşılığında güvenli çıkış önerdiği iddia edildi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Mısır'da 3 Temmuz'da yaşanan askeri darbenin ardından tansiyon düşmezken, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Catherine Ashton, önceki gece devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi ziyaret etti. Ziyaretin nerede gerçekleştiğine dair açıklama yapılmazken, Ashton Mursi'nin durumunun "iyi" olduğunu belirtti. Ashton, darbeden bu yana Mursi'yi resmi olarak ziyaret eden ilk yetkili isim oldu. Ashton, iki saat boyunca görüştüğü Mursi'nin televizyon ve gazeteler yoluyla dış dünyayı takip ettiğini söyledi. "Gerçekten dostça, açık ve samimi bir görüşme gerçekleştirdik. Etraflı bir şekilde konuşma imkânı bulduk" diyen Ashton, buluşmayla ilgili başka herhangi bir detay vermesinin, görevi açısından mümkün olmadığını vurguladı.

'GÖSTERİLER BİTSİN...'

Anadolu Ajansı ise kendi kaynaklarına dayanarak Ashton'ın Mursi'ye, gösterilerin sona erdirilmesi karşılığında güvenli çıkış ve gözaltına alınan Müslüman Kardeşler yetkililerinin serbest bırakılmasını önerdiğini duyurdu. AA, Mursi'nin bu teklife nasıl bir cevap verdiğinin henüz öğrenilemediğini kaydetti. Ashton'ın sözcüsü Michael Mann de AB olarak Mısır'daki taraflar arasında arabuluculuk rolü oynadıklarını kaydetti. Mann, "Bu çok önemli bir rol, çünkü hiç kimseye baskı yapmadan her tarafla konuşabiliyoruz" dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradey ise dün yaptığı açıklamada Mursi'nin ciddi hatalar yaptığını, ancak Müslüman Kardeşler'in Mısır'ın siyasi hayatında rol oynamaya devam etmesi gerektiğini vurguladı. Öte yandan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in de dün Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sissi ile görüştüğü açıklandı. Hagel'in Sissi'yi devam eden protestolar konusunda güvenlik güçlerini itidale teşvik etmek için aradığı kaydedildi.

SOKAKLAR HÂLÂ DOLU
Mursi'nin devrilmesinden bu yana sokaklarda ve meydanlarda nöbetlerine devam eden darbe karşıtları, evlerine dönmeleri çağrılarına kulak tıkıyor. Göstericiler, Mursi serbest bırakılıp görevine iade edilmedikçe eylemlerini sürdüreceklerini söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi ile ilk temas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN