El Nusra 200 Kürt sivili rehin aldı

Giriş Tarihi: 2.8.2013

Üç haftadır PKK'nın Suriye kolu olan PYD ile çatışan El Nusra Cephesi, önceki gün gerçekleşen İsa Hüso suikastının ardından dün de 200 Kürt sivili kaçırdı

İngiltere merkezli, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Halep'in Tall Aren bölgesinde El Nusra Cephesi ile Irak ve Levent İslam Devleti adlı muhalif örgütlerin, dün 200 kadar Kürt sivili rehin aldığını bildirdi. BDP, Kürtlere yönelik bir katliam girişimi planlandığını iddia etti. PYD'nin silahlı kolu YPG ise çatışmalarda ele geçirdiği tank ve askeri araçları Kürtlerin yaşadığı Afşin'den sonra dün Kobani kentinde sergiledi. Rasulayn'a Rakka bölgesinden verilen elektriğin ise bölgeyi kontrol eden El Nusra Cephesi tarafından kesildiği, bu durumun ilçede su dağıtımını da etkilediği öğrenildi. Suriye'de dün Özgür Suriye Ordusu ile Esad güçleri arasında çatışmaların sürdüğü Humus'ta büyük çapta patlamalar meydana geldi. Patlamalarda en az 40 kişinin öldüğü belirtildi. Halep'te harabeye dönen Emevi Camisi'nin bir bölümünü yönetim, bir bölümünü ise muhalifler ellerinde tutuyor. Özgür Suriye Ordusu Halep Askeri Konsey Komutanı Abdulcebbar Akidi, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu' nun Han Asel bölgesinde Esad askerileri ve Şebbiha militanlarının öldürülmesini katliam olarak niteleyip kınamasına ateş püskürdü.

İSRAİL YENİDEN VURACAK
Amerikalı istihbarat analistleri, İsrail'in Lazkiye'de bir silah deposuna gerçekleştirdiği saldırıda, Rus yapımı savaş gemisine karşı kullanılan füzelerin hepsini yok edemediğini belirtti. İsrail'in depoyu yok ettiğini ancak saldırı öncesi füzelerin bazılarının yerini değiştirildiği bildirildi. Analistler, İsrail'in kalan füzeleri yok etmek için Suriye'yi tekrar vurmasının olası olduğunu söyledi.

BEŞAR ESAD ZAFERDEN EMİN
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dün Suriye Devlet Televizyonu'na yaptığı açıklamada, muhaliflere karşı zaferden emin olduğunu söyledi. Suriye ordusunun 68'inci kuruluş yıldönümünde konuşan Esad, "Eğer Suriye'deki savaşta galip geleceğimizden emin olmasaydık, 2 yıldan fazla süredir düşmana karşı mücadele içerisinde olmazdık" dedi. Esad ayrıca dün Şam'ın güneybatısındaki Daraya semtini ziyaret edip, askerleri kutladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Nusra 200 Kürt sivili rehin aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN