Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek eşlilikte kuşlar daha önde...

Tek eşliliğin kökenini inceleyen uzmanlar: Tek eşlilik kuşlarda memelilerden daha yaygın. Doğum sonrasındaki emzirme süreci ise erkeği yeni eş aramaya itiyor

Giriş Tarihi: 2.8.2013
İnsanlığın gelişiminde önemli rol oynayan tek eşliliğin nedenlerini araştıran İngiliz uzmanlar, beklenmedik sonuçlar elde etti. University College London uzmanları, monogami olarak da bilinen tek eşliliğin kökenlerine inmek için 230'dan fazla primat türünü incelediler. Tek eşlilik kuşlarda yaygın olmasına rağmen memelilerde daha nadir görülüyor. Hamilelik döneminin göreceli uzun sürmesi, bu tutumda etkili faktörler arasında. Bir başka faktör de hamileliğin ardından dişinin yavrusunu emzirme dönemine girmesi. Bu evrede erkek çiftleşebileceği başka dişi partner arayışına giriyor.

SOSYAL MONOGAMİ

Uzmanlar, buna rağmen insanın da dâhil olduğu primatların dörtte birinde 'sosyal monogami' adı verilen tek eşliliğin geliştiği belirledi. 'Sosyal monogami'de başka cinsel temaslar olmasına karşın tek eşlilik ilkesi geçerliliğini koruyor. Christopher Opie başkanlığındaki araştırma ekibi, primatlardaki sözkonusu gelişmenin nedenini bulmak için farklı primat türlerine ait çeşitli verileri kıyasladı. Kıyaslama, türlerin evrim sürecindeki gelişimini de aydınlattı.

ERKEK DE YARARLANIYOR

Araştırmacılar, yavruyu koruma güdüsünün tek eşliliğin gelişiminde en büyük rolü oynadığını tespit etti. Erkek, bir an önce dişiyle çiftleşebilmek için başka bir erkekten olan yavruyu öldürüyor. Tek eşliliğin geçerli olduğu sosyal yapılarda yavruyu korumak için hem dişi hem de erkek seferber oluyor.
Tek eşlilik, dişinin yavruya daha fazla kaynak ayırabilmesini sağlıyor. Her iki tarafın kaynağıyla daha hızlı gelişen yavru, dişiden bağımsızlaşıyor ve böylece erkeğe de daha kısa sürede yeniden çiftleşebilme yolu açılıyor.
Birçok primat türünde beynin gelişimi, bu süreçte önemli bir başka faktör olarak görülüyor. Primat beyninin gelişimi uzun zaman alıyor. Erkeğin desteği, erişkinliğe giden bu uzun yolda gereken hayati katkıyı sağlıyor.

DEUTSCHWELLE
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek eşlilikte kuşlar daha önde...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN