Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhani resmen görevde

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Ruhani "Daha iyi yaşamak isteyen, daha fazla saygı görmek isteyen entellektüel ortamda büyümek isteyenlerin desteğiyle sorumluluk meydanına ayak bastım" dedi

Giriş Tarihi: 4.8.2013
İran'da 14 Haziran'da yapılan seçimlerle ilk turda oyların yarısından fazlasını alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilen Hasan Ruhani, Dini Lider Ali Hamaney'in onayından sonra dün resmen görevine başladı. Tahran'da düzenlenen onay töreni Ruhani ile Hamaney arasında sıcak görüntülere sahne olurken, Dini Lider, devletin bütün kurumlarına çağrıda bulunarak Ruhani ile yapıcı bir işbirliğine gidilmesini istedi. Ruhanı "Ben daha iyi yaşamak isteyen, daha fazla saygı görmek isteyen özgür manevi ve entelektüel ortamda büyümek isteyen insanların desteğiyle bu ağır sorumluluk meydanına ayak bastım" dedi. Onay töreninde görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani başta olmak üzere devletin üst düzey bütün isimleri hazır bulundu. 2005'te seçildikten sonra Ahmedinecad'a da oldukça sıcak bir ilgi gösteren Hamaney'in Ahmedinecad'la ilişkileri daha sonra hızla bozulmuştu. Ilımlı ve modernist olarak tanımlanan Ruhani'nin ülkedeki yerleşik yapı ile nasıl bir ilişki kuracağı merak ediliyor.

RUHANİ'DEN BEKLENTİ BÜYÜK

Anayasaya göre seçilen cumhurbaşkanlarının dini lider tarafından resmen onaylanmadan göreve başlayamadığı İran'da bugün de yabancı konukları katılımıyla yemin töreni düzenlenecek. Geniş kesimlerin desteğini kazanan 65 yaşındaki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tüm siyasi tutukluların salıverilmesi ve uygulanan dış yaptırımların esnetilmesi gibi kritik taleplerle karşı karşıya bulunuyor. Ruhani döneminde İran'ın dış politikadaki genel yaklaşımlarında değişikliğe gidilmesi ise beklenmiyor.

HAMANEY RUHANİ'Yİ BAĞRINA BASTI
İran Dini Lideri Ali Hamaney, resmen onay vererek göreve başlamasını sağladığı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi sıcak bir şekilde kucakladı. İkili arasındaki ilişkinin nasıl seyredeceği merak ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhani resmen görevde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN