Çatı katında mumya çıktı

Giriş Tarihi: 5.8.2013

Almanya'da bir çatı katında, antik Mısır dönemine ait bir mumya bulundu. Ev sahibinin 60 yıl kadar önce Mısır'dan getirdiği ve hakkında hiç konuşmadığı kargonun, bu mumya olduğu sanılıyor

Almanya'nın Diephoz kentinde babaannesini ziyarete giden 10 yaşında bir çocuk, çatı katında oynarken bir mumya buldu. Yıllardır girilmeyen tavan arasında, eski bir sandukanın içinde gerçek bir mumya bulan 10 yaşındaki Alexander Kettler telaşla babasının yanına koştu. Oğlunun uyarısı üzerine çatı katına çıkan baba Lutz Wolfgang Kettler, dışı hiyerogliflerle süslenmiş eski ahşap bir sandukanın içinde yatan mumyayla karşılaştı. Wolfgang Kettler olayı Alman basınına haber verdi. Bild gazetesinin haberine göre, Alexander Kettler'in bulduğu mumya, sanduka ve sandukanın içinden çıkan "ölüm maskesi" ile antik çömlek incelenmek üzere Berlin'e gönderilecek. Wolfgang Kettler, merhum babasının 1950'li yıllarda Mısır'a gittiğini, yolculuğunun hemen ardından da Almanya'daki evine gizemli bir kargo geldiğini söyledi. Mısır'dan gelen bu kargo hakkında babasından bir şey öğrenemediğini bildiren Kettler, babasının o dönemki bir yerel gazeteye Mısır'da hâlâ firavun döneminden kalma tarihi eserlerin satın alınabildiğini anlattığını da söyledi.

UZMANLAR SANDUKAYI İNCELİYOR

Kettler, insanın öldükten hemen sonraki yüz ifadesinin alçı kalıbı alınarak yapılan 'ölüm maskesi'nin, Mısır'da mumyalanan insanların iç organlarını saklamaya yarayan antik çömleğin ve hiyeroglif süslü sandukanın pek de orijinal durmadığını, fakat ürkütücü mumyanın gerçek gibi durduğunu söyledi. Sandukanın gizeminin çözülmesi için Berlin'deki uzmanların çalışmalarının sonlandırılması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatı katında mumya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN