Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıl Gezegen'de bir yıllık bilanço: Su ve karbon

Mars'ta araştırma yapan uzay aracı 'Curiosity' birinci yılını doldurdu. Şu ana kadar ele geçen en çarpıcı bulgularsa, gezegende vaktiyle su olduğuna dair izler ve karbon bulunması

Giriş Tarihi: 5.8.2013
"Curiosity / Merak" isimli robot, Güneş Sistemi'nde yaşam izi içermesi en muhtemel gezegen olarak kabul edilen Mars'taki ilk yılını doldurdu. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 5 Ağustos 2012'de başarıyla Kızıl Gezegen Mars'a indirilen Curiosity, hayata ilişkin temel yapı taşlarını aramaya ve yüzeyde kimyasal testler yapmaya devam ediyor. NASA da 1'inci yıla özel hazırladığı 2 dakikalık videoda Curiosity'nin çektiği 70 bin kareden en net 548 fotoğrafı yayınladı.

YÜZEY BOYUNCA AKAN NEHİR

Görüntüde, 6 tekerlekli 900 kilogram ağırlığındaki aracın, topladığı toprak örnekleri ve deldiği iki kaya görülüyor. Curiosity, deldiği ilk kaya ile Mars'ta ortamın, çok eskiden ilkel yaşam için uygun olduğuna dair kanıtlar sunmuştu. İkinci kayadan elde edilen bilgilerle de bu bulgular işaret ettiği tablo pekişti. Ancak uzmanlar henüz bu konu hakkında kesin bir bilgi paylaşmadı. Curiosity'nin gönderdiği en önemli bilgilerden biri ise milyonlarca yıl önce Mars'ta içilebilir su bulunduğu tespit etmesi oldu. NASA ekibi, yüzey boyunca akan tarihi bir nehrin izlerinin "Mars'ta bir zamanlar yaşam oluşmuş olabilir" şeklinde değerlendirildiği açıklamıştı. Curiosity, şimdiye kadarki görevinde ayrıca Mars'ta organik bileşenler içinde karbon buldu. NASA ekipleri halen, bu karbonun Dünya atmosferindeki karbonla aynı rolü oynayıp oynamadığı araştırıyor. Curiosity, bir yıl içinde Dünya'ya toplamda ise 190 gigabyt'lık veri gönderdi ve gezegen yüzeyinde 1.6 kilometrelik yol yaptı. Curiosity, Mars'a indiğinden bu yana Gale kriterindeki araştırmalar yapıyor. Önümüzdeki süreçte de 5 bin 500 metre yüksekliğindeki Sharp Dağı'na tırmanacak.

EN AZ BİR YIL DAHA MARS'TA

17 kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan donanımlarıyla Curiosity'nin, bir yıl daha Mars'ta görev yapması bekleniyor. Ancak uzmanlar bu görev süresinin uzamasına kesin gözüyle bakıyor. Mars'ta yaşam izlerini aramaya devam edecek olan Curiosity'nin ulaştıracağı veriler ve ulaşacağı bulgular, ayrıca 2030'da Mars'a ilk insanın gönderilip gönderilmeyeceğine dair kararın verilmesinde de önemli bir rol üstlenecek. NASA, 2020'de de Mars'a Curiosity 2'yi gönderecek.

İLK ROBOT ASTRONOT BÖYLE GİTTİ
Japonya Uzay Ajansı, insanlarla iletişim kurabilen ilk astronot robot "Kirobo"yu uzaya gönderdi. Astronot Koichi Wakata'ya eşlik edecek "Kirobo"nun, Japonya'nın güney batısında bulunan Tanegashima'daki Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dün yaklaşık 5 ton malzeme ve teçhizatla, insansız bir uzay aracıyla uzaya gönderildiği belirtildi. Uzayda fiziksel aktiviteler gerçekleştirmesi gerekmeyen Kirobo, astronotlara yardımcı olacak ve yeryüzündeki diğer robotlarla iletişim kuracak. İnsanlarla konuşabilen, ses ve yüz tanıma teknolojisine sahip, 34 santim boyunda ve 1 kilo ağırlığındaki Kirobo'nun, uzaya gitmesine ilişkin bir soru üzerine "Benim için küçük ama robotlar için çok büyük bir adım olacak" dediği aktarıldı. "Kirobo"nun ismi, Japonca "umut" ve "robot" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

MARS'A TEK YÖN BİLET ALANLARIN BULUŞMASI
Kızıl Gezegen Mars'a tek yön gidiş için gönüllü olanlardan 40 kişi, ABD'de geçtiğimiz günlerde bir araya geldi. Washington'daki toplantıda 40 kişi ve projenin arkasındaki isim olan Hollandalı girişimci Bas Lansdorp, Mars'a tek gidişi enine boyuna tartıştı. Mars One isimli proje kapsamında 2023'te bir grup gönüllü astronot Mars'a gönderilecek. Ancak yolculukta Dünya'ya dönüş olmayacak. Projenin hayata geçmesi için Lansdorp'un 6 milyar dolarlık bağış toplaması gerekiyor. Hollandalı girişimci, henüz ne kadar para toplandığını açıklamadı ancak Mars'a tek yön gidiş için 78 binden fazla gönüllünün başvurduğunu kaydetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıl Gezegen'de bir yıllık bilanço: Su ve karbon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN