Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evden dışarı çıktıkları an öldürülecekler

Ten renkleri yüzünden acımasızca öldürülen albinolar korku içinde yaşamlarını sürdürmeye çalılşıyor.

Giriş Tarihi: 7.8.2013 16:43 Güncelleme Tarihi: 7.8.2013 16:44
Tanzanya'da uzuvlarının büyülü güce sahip olduğu inancı yüzünden kurban edilme tehlikesi yaşayan 70 kişilik albino ailesi, kendilerine güvenli bir alan inşa etti.

Ciltte renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğundan aşırı beyaz doğan, uzuvlarının büyülü güce sahip olduğu yanlış inanışı nedeniyle cinayete kurban giden albinolar sonunda saklanmak yerine birleşmeyi seçti.


Albinoluk, özellikle insanlarda melanin pigmentinin yokluğuna bağlı olarak renksizleşme olarak biliniyor. Bu durum çoğunlukla tirosinaz denen bir enzimin eksikliğinden kaynaklanıyor. Albino canlılarda deri genellikle çok açık renkli, saç-tüy-kıl gibi keratin yapılar beyaz renktedir, gözler de kırmızıdır.

Tanzanya'da sayıları 70'in üzerinde olan albino ailesi kabanaga Koruma Merkezi çatısı altında katledilme tehlikesine karşı toplandı. Albino dışındakiler ve kamp çalışanları dışında kimsenin giremediği merkezde hayatlarını sürdüren kabilenin en büyük korkusu çocuklarının dışarı çıkması.


Afrikalı albinolar yüzyılllardır iyi şans ve ölümcül hastalıklara karşı kür oldukları inancıyla kurban ediliyor. Hedef ise çoğunlukla çocuk.

AP'nin haberine göre yeni açılan merkez albinoları bu saldırılardan koruyabilir. (Haber7)


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evden dışarı çıktıkları an öldürülecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN