Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan kanlı geçti

Ramazanda İslam ülkelerindeki olaylarda yaklaşık 4 bin kişi öldü. 2 bin kişinin öldüğü Suriye, bir ayı en kanlı geçiren ülke oldu. Ramazanın ardından bayram öncesinde de karamsar tablo değişmedi

Giriş Tarihi: 8.8.2013
Barış ve huzur ayı olan ramazanda İslam dünyasındaki kan durmadı. Ortadoğu'da bir ay boyunca yaşanan olaylarda yaklaşık 4 bin kişi yaşamını yitirdi. En fazla can kaybı, iki yılı aşkın süredir iç savaşın durdurulamadığı Suriye'de yaşandı ve yaklaşık 2 bin kişi öldü. 3 Temmuz'daki darbenin ardından gösterilerin dinmediği Mısır'da da yüzlerce kişi çatışmaların kurbanı oldu. Yaşanan şiddet olaylarında en kanlısı güvenlik güçlerinin 27 Temmuz'da Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki göstericilere ateş açılarak yaklaşık 200 kişinin öldürülmesi oldu. Mezhep savaşının eşiğinde olan Irak'ta ramazan boyunca binden fazla kişi öldü ve temmuz ayı 2008'den bu yana geçen en kanlı ay oldu. Afganistan'da ise Taliban saldırılarında 259 kişi ölürken, Pakistan'da 57, Somali'de 18 ve Sudan'da da 136 kişi öldü. Öte yandan Yemen, Tunus ve Libya'da da ramazanın son günlerine doğru karışıklıklar baş göstermeye başladı. Ramazanı kanlı geçiren İslam ülkeleri, bayram hazırlığına da olaylarla başladı.

MISIR
McCain: Çok kan dökülecek
İlk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye 3 Temmuz'da darbe yapılmasının ardından durulmayan Mısır'da bayramda da şiddet olaylarının yaşanması bekleniyor. Mısır geçici yönetimi dün krizin çözümüne yönelik yürütülen uluslararası arabuluculuk çabalarının başarısız olduğunu duyurdu. Başarısızlıktan Müslüman Kardeşleri sorumlu tutan yönetim, atacakları bir sonraki adımı açıklamadı. Ancak Mursi taraftarlarının Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda yaptığı oturma eyleminin kesin dağıtılacağı duyuruldu. Öte yandan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Cumhurbaşkanlığının krizden İhvan'ı sorumlu tutan açıklamasının yeni katliamlara zemin hazırlamak amacı taşıdığını savundu.

SURİYE
Bayramda cephe savaşları sürecek

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerle muhalifleri arasında çatışmaların bayramda da devam etmesi bekleniyor. Rejime bağlı birlikler, muhalifleri başkent Şam çevresinde temizlemek için operasyonlarını artırdı. Rejim güçleri dün Şam'ın Doğu Guta bölgesine girmeye çalışan Nusra Cephesi'ni etkisiz hale getirdi. Çatışmalarda Nusra Cephesi'nden 62 kişi öldü. Önceki gün Esad'ın memleketi Lazkiye çevresinde 11 Alevi köyünün kontrolünü ele geçiren muhalifler ise kente doğru ilerlemek istiyor.

TUNUS
40 bin kişi hükümetin istifasını istedi
Şubatta muhalif Şükrü Beliyd'in, 25 Temmuz'daysa Halk Hareketi Partisi Milletvekili Muhammed İbrahimi'nin öldürülmesinden sonra başlayan siyasi kriz, bayram öncesinde en az 40 bin kişinin katıldığı protesto gösterilerine dönüştü. Binlerce kişi, salı akşamı başkent Tunus'ta toplanarak Nahda Partisi liderliğindeki hükümetin istifasını istedi.

IRAK
Son 5 yılın en kanlı ayı

2008'den bu yana en kanlı ay olan temmuzda geride bırakan Irak, bayram öncesinde de patlamalarla sarsıldı. Salı günü başkent Bağdat'ın farklı bölgelerinde meydana gelen 5 ayrı patlamada 51 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Saldırılar, ibadet ve pazar yerlerinde meydana geldi, İçişleri Bakanlığı mezhebe dayananşiddetin tırmandırılarak ülkenin savaşa sürüklenmeyi çalışıldığını söyledi.

YEMEN
El Kaide alarmı zirvede

ABD'nin 4 Ağustos'tan beri Müslüman ülkelerdeki diplomatik misyonlarında uyguladığı terör alarmı en çok Yemen'i etkiledi. ABD, Yemen kaynaklı El Kaide örgütü yüzünden alarmda. Yemen'de güvenlik güçleri bayram öncesinde ülkenin dört bir yanına konuşlandı. Yemenliler bayram boyunca El Kaide paniği içinde olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan kanlı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN