Kıbrıslı Türklere artık bedava tedavi yok

Güney Kıbrıs'ta devlet hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinin Kıbrıslı Türkler için de paralı hale gelmesinin ardından, hastane kartlarını yenilemek için başvuran Kıbrıslı Türklerin sayısında büyük düşüş gözlemlendiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 9.8.2013 15:40 Güncelleme Tarihi: 9.8.2013 15:41
Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs'taki hastanelerde ücretsiz tedavi görmelerini sağlayan kartların geçtiğimiz Temmuz ayında geçerliliğini yitirmesinin ardından, Rum yetkili makamlarınca talep edilen kriterleri yerine getirerek yeni başvuru yapan Kıbrıslı Türklerin sayısının birkaç kişiyi geçmediği öğrenildi.

Kıbrıslı Türklerin, yeni sağlık kartları için talep edilen veri beyannamesi gibi belgeleri ibraz edememeleri sebebiyle yeni kart başvurusu yapanların sayısının çok az olduğunu ifade edilirken, benzer durumun kanser tedavisi gören Kıbrıslı Türkler için de geçerli olduğunu belirtildi.

Kanser hastası Kıbrıslı Türklerin bugüne kadar tedavi görmek için başvurdukları Güney Kıbrıs'taki Onkoloji merkezinin internet sitesinde Türkçe olarak da yeni uygulamayı duyururken, bedava tedavi hakkına sahip olabilecek Kıbrıslı Türk kanser hastalarının sayısının çok düşük olacağı aktarıldı.

Bu arada, yeni uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından Onkoloji merkezine iki Kıbrıslı Türk hastanın başvurdukları, ancak onarın da, görecekleri tedaviyi ödemeleri gerekeceği yönünde bilgilendirildiği ifade edilirken, bugüne kadar merkezin hastalarının yüzde 4'ünün Kıbrıslı Türklerden oluştuğu açıklandı.

1998-2012 yılları arasında 965 Kıbrıslı Türk kanser hastası söz konusu merkeze başvuruda bulunduğu da öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıslı Türklere artık bedava tedavi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN